Lai veicinātu iedzīvotāju informētību par dižkokiem un mazinātu nezināšanas dēļ veiktus pārkāpumus, Dabas aizsardzības pārvalde īsteno informatīvo kampaņu.
Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori pēdējos gados konstatē aizvien vairāk gadījumu, kad tiek bojāti un pat nocirsti dižkoki, jo sabiedrībā joprojām trūkst izpratnes, ka par dižkoku var kļūt ne tikai tādu sugu koki kā ozols, liepa un kļava, bet jebkuras sugas koks, sasniedzot Ministru kabineta noteikumos[1] noteikto apkārtmēru vai garumu.
Normatīvie akti paredz, ka uzdevums rūpēties par dižkokiem ir īpašniekam, uz kura zemes atrodas attiecīgais dižkoks. Zemes īpašnieka pienākumos ir nodrošināt arī aizsargājamo teritoriju aizsardzības un izmantošanas noteikumu ievērošanu. Proti, aizsargājamā koka nociršana (novākšana) pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst apdraudējumu (piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus), kā arī ir saņemta dabas aizsardzības pārvaldes rakstiska atļauja.
Lai veicinātu iedzīvotāju informētību par dižkokiem un mazinātu nezināšanas dēļ veiktus pārkāpumus, aicinām iepazīties ar dabas aizsardzības pārvaldes sagatavotajiem informatīvajiem materiāliem!
Informāciju iesūtīja: Everita Ģērmane, Madonas novada pašvaldības vides un energopārvaldības speciālists