Pasākuma laikā īpaši tika akcentēta ciešas sadarbības nozīme starp pašvaldībām, uzņēmējiem un augstākās izglītības iestādēm. Setubalas reģiona piemēri parādīja, cik būtiska ir akadēmiskās vides loma uzņēmējdarbības un inovāciju attīstības procesā. Dalībnieki secināja, ka Portugālē izmantotā attīstības pieeja – balstīties uz pētījumiem un datu analītiku – arī turpmāk saglabājama Vidzemes plānošanas reģionā, lai lēmumi būtu stratēģiski un ilgtspējīgi, turklāt augstākās izglītības iestāžu klātbūtne te varētu būt īpaši nozīmīga. Piemēram, uzsākot projektus, Portugālē tiek veikti padziļināti pētījumi, tādējādi veicinot resursu efektīvu izmantošanu un nodrošinot ilgtspējīgu attīstību.
Būtiski bija redzēt konkrētus piemērus, kā Portugālē tiek attīstīti viedās specializācijas sektori, tostarp izveidots spēcīgs uzņēmējdarbības inkubatoru tīkls un tiek īstenotas zaļās ekonomikas iniciatīvas. Setubalas pašvaldības inkubators uzskatāms par unikālu un iedvesmojošu piemēru, jo tas atrodas vienā ēkā ar pilsētas iekštelpu tirgu – pirmajā stāvā darbojas tirgotāji, bet otrajā stāvā uzņēmēji pilnveido un attīsta savu uzņēmējdarbību inkubatora telpās, savstarpēji sadarbojoties un veicinot jaunu inovāciju rašanos. Barreiro pilsētas inkubators, savukārt, ir uzskatāms paraugs, kā degradētas teritorijas iespējams atdzīvināt, izveidojot to vietā modernus uzņēmējdarbības atbalsta centrus industriālā stilā, saglabājot esošo infrastruktūru un to efektīvi pielāgojot jaunām funkcijām. Šie un citi iepazītie piemēri uzskatāmi demonstrēja, kā inovācija un sadarbība var kļūt par ikdienas prakses neatņemamu sastāvdaļu.
Brauciena noslēgumā dalībnieki atzina, ka pieredzes apmaiņas brauciens uz Setubalu sniedzis ne tikai vērtīgas atziņas, bet arī motivāciju stiprināt inovāciju un sadarbību savā reģionā.
Dalībnieki atzina, ka brauciena laikā iegūtā pieredze palīdzēs uzlabot pašvaldību pakalpojumu kvalitāti, veicināt inovāciju ieviešanu un sekmēt sadarbību starp iesaistītajām pusēm. Turklāt personīgā saskarsme un diskusijas starp Vidzemes pašvaldību pārstāvjiem stiprināja savstarpējo uzticēšanos un veicināja jaunu sadarbības ideju rašanos.
Atgādinām, ka vizīte uz Setubalas reģionu Portugālē izvēlēta, ņemot vērā abu reģionu līdzības un kopīgās attīstības prioritātes. Tāpat kā Vidzemē, arī Setubalā tiek ieviesta viedās specializācijas stratēģija (RIS3), un abiem reģioniem ir vairāki vienojoši prioritārie sektori – zilā bioekonomika, veselība un rekreācija, transports un mobilitāte, radošās industrijas, tūrisms un viesmīlība.
Pieredzes apmaiņas vizīte tika Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros.
Šī vizīte ir būtisks solis, lai nodrošinātu pašvaldību spēju sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus, vienlaikus stiprinot reģionālo attīstību un ekonomisko izaugsmi.
Projekta finansējuma saņēmējs un vadošais partneris ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.
Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.
Jautājumiem: Ieva Dzalbe, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, ieva.dzalbe@vidzeme.lv
Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā