Piektdaļa iedzīvotāju nezina par valsts apmaksātajiem vēža skrīningiem. Aicina atbildīgi pārbaudīt veselību.

iesūtīts: 2024.10.07 10:04
Kaut gan regulāra vēža skrīninga veikšana ļauj vēzi atklāt agrīni un bieži veiksmīgi ārstēt, un Latvijā aug skrīningu apmeklētāju skaits, teju piektā daļa jeb 19% aptaujāto nezina, kurus no vēža skrīningiem apmaksā valsts, liecina Slimību un profilakses centra (SPKC) septembrī veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.

Lai mudinātu iedzīvotājus veikt valsts apmaksātos vēža skrīningus, SPKC 3. oktobrī uzsāka sabiedrības informēšanas kampaņu “Atrodi laiku, lai dzīvotu ilgāk!”.  

SPKC septembrī veiktās aptaujas dati atklāj, ka par zarnu vēža skrīningu ir informēti 44% respondentu. Par dzemdes kakla vēža skrīningu informētas ir 73% sieviešu, par krūts vēža skrīningu kā valsts apmaksātu pārbaudi zina 53% aptaujāto sieviešu, bet par prostatas vēža skrīningu ir informēti vien 25% aptaujāto vīriešu. 

Kā arī liecina Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati, biežākie iemesli, kāpēc iedzīvotāji neveic skrīningu ir laba pašsajūta un neinformētība par iespējām noteiktos vecumos veikt valsts apmaksātu vēža skrīningu.  

Būtiski ir saprast, ka ir svarīgi veikt vēža skrīningu arī tad, ja cilvēks jūtas vesels un nav slimību izraisītu simptomu. Kā arī regulāra vēža skrīninga veikšana ļauj vēzi atklāt agrīni un veiksmīgāk to ārstēt.  

Atgādinām, ka Latvijā valsts apmaksāts ir:   

  • Krūts vēža skrīnings sievietēm vecumā no 50 līdz 70 gadiem, 
  • Dzemdes kakla vēža skrīnings sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem, 
  • Zarnu vēža skrīnings sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 70 gadiem, 
  • Prostatas vēža skrīnings visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, vīriešiem no 45 gadiem, ja ģimenē asinsradiniekam ir konstatēts prostatas vēzis.  

2023. gadā skrīninga atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam bija 55,2%, krūts vēža skrīningam - 36,1%, zarnu vēža skrīningam - 25,8%, prostatas vēža skrīningam - 80%, liecina NVD dati.  Skrīninga atsaucības rādītāji pēdējos gados ir pieaugusi, taču joprojām nesasniedz rādītājus, kas ir iekļauti Eiropas Komisijas vēža skrīninga vadlīnijās, lai skrīninga programmas varētu uzskatīt par efektīvām.  

Uzzini vairāk informācijas: 


Informāciju iesūtīja: Latvijas veselīgo pašvaldību tīkls
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums