Tā 27. martā Rankas kultūras namā, Gulbenes novadā notika Nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas "Pulkā eimu, pulkā teku" Vidzemes augstienes bērnu un jauniešu folkloras kopu reģionālais sarīkojums – skate. Trīs Madonas novada Folkloras kopas - “Puzuriņi” (Ērgļi), “Driksnēni” (Ļaudona) un “Urdaviņa” (Cesvaine) saņēmuši labu vērtējumu un ir gatavi doties uz Svētkiem.
1. aprīlī Madonas novada un Varakļānu novada dziedošie bērni un jaunieši pulcējās Madonas novada kultūras centrā uz XIII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta “TE - AUST” koru repertuāra apguves konkursu. Astoņu koru sniegumu rūpīgi izvērtēja žūrija: kordiriģents, Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais, Rīgas Doma kora skolas vadītājs, diriģents Gints Ceplenieks, pedagogs, kordiriģents un komponists Jevgeņijs Ustinskovs, kā arī Valsts izglītības attīstības aģentūras Nemateriālā kultūras mantojuma un ilgtspējīgas attīstības projektu nodaļas vecākā eksperte, projekta vadītāja Antra Strikaite. Sperts skanīgs solis tuvāk svētkiem – visi konkursā startējušie kori varēs pieskandināt arī Mežaparka estrādi.
Skatuves runas konkursa otrajai kārtai, kas norisināsies 9. aprīlī Jēkabpilī, gatavojas 19 mūsu novada runātāji. Viņi ir tie, kas veiksmīgi izturējuši pirmo kārtu 50 dalībnieku konkurencē.
Pavisam drīz, 11. aprīlī notiks novada skolēnu tautas deju kolektīvu koprepertuāra apguves skate, gatavojoties Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki deju lielkoncertam “Es atvēru Laimas dārzu” un skatuviskās dejas uzvedumam “Viedvasara”. Savu dejotprasmi žūrijai demonstrēs 33 tautas deju kolektīvi, 754 mazi un lieli dejotāji.
Šobrīd Siguldas Devonā izstādīti vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas projekta “StaroJums” Vidzemē tapušie darbi. Tos izvērtē žūrija, lai atlasītu interesantākos un mākslinieciski augstvērtīgākos izstādei, kas vasarā būs skatāma VEF Kultūras pilī. Madonas novads projekta otrajā kārtā pārstāvēts ar deviņiem vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas darbiem un trīs animācijām.
11. aprīlī uz Siguldas Devona skatuves tiks demonstrētas arī Vidzemes bērnu un jauniešu radītās Tērpu kolekcijas un startēs Radošo darbnīcu konkurss. Mūsu novadu šajās jomās pārstāvēs Madonas Bērnu un jauniešu centrs ar vienu tērpu kolekciju un vienu Radošās darbnīcas izstrādni.
Dienu vēlāk, 12. aprīlī Madonā norisināsies simfoniskās mūzikas koncerta "DAUDZSKANĪGAIS DEBESJUMS" modelēšanas koncerts. Tajā, līdzās J. Norviļa mūzikas skolas kamerorķestrim, muzicēs kolektīvi no Ogres, Jēkabpils, Daugavpils, Limbažiem, Baldones, Sējas, Cēsīm, Valmieras.
Jāpiemin, ka Madonas novadu Svētkos pārstāvēs arī divi J. Norviļa mūzikas skolas koklētāju ansambļi un pūtēju orķestris.
Līdzīgi kā mūziķi, dziedātāji un dejotāji, arī izglītības iestāžu teātru pulciņi, teātra studijas, leļļu teātri, teātra sporta komandas darbojas konkursu režīmā, lai nokļūtu uz “Skolēnu teātru sasaukšanās Vērmanes dārzā” skatuves. Madonas BJC Teātra sporta komandas jau piedalījušās atlases turnīros un uzrādījušas lieliskus rezultātus, kas dod cerību dalībai Svētku programmā. Savukārt, teātru kolektīviem vēl priekšā video konkurss. Rezultāti kļūs zināmi maijā.
Jau šodien droši varam teikt, ka Madonas novada delegācija (otra lielākā aiz Rīgas) braši soļos XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku gājiena priekšgalā un darīs to lepni par saviem sasniegumiem, lepni par savu novadu, lepni par savu Latviju.
Lai top! Lai izdodas!
XIII Skolēnu dziesmu un deju svētku
koordinatore Madonas novadā
Alda Eglīte