Aicinām būt kopā Baltijas ceļa 35. gadadienā

iesūtīts: 2024.08.16 12:55
Aicinām Baltijas ceļa dalībniekus, visus interesentus 23. augustā tikties Madonas muzeja izstāžu zālēs, lai atcerētos 1989. gada 23. augustu, kad gandrīz divi miljoni cilvēku cerībā un pārliecībā sadevās rokās, savienojot Tallinu, Rīgu un Viļņu.

Bija pagājuši 50 gadi pēc Hitlera – Staļina noziedzīgā  pakta noslēgšanas, un Baltijas ceļš bija triju neatkarības kustību - Lietuvas Sajūdis, Igaunijas Rahvarinne un Latvijas Tautas fronte - kopīgi organizēta akcija. 1923.gada 23. augusta vakarpusē trijās valodās skanēja vārdi BRĪVĪBA, VABADUS, LAISVE. Diezin vai Baltijas ceļa dalībnieki toreiz varēja iedomāties, ka ir unikāla vēsturiska notikuma dalībnieki. Šai  manifestācijai nav analoga pasaules nevardarbīgas atbrīvošanās cīņu vēsturē. Pirms 15 gadiem ar Baltijas ceļu saistītie dokumenti tika iekļauti UNESCO „Pasaules atmiņas” reģistrā, šī mantojuma sarakstā. 

No kreisās: Ligita Daņilova, Aija Kreile, Agita Medne, Ilva Ozola un Linda Politere uz vecā Miegupes tilta pie Valmieras. 1989. gada 23. augusts. Daiņa Kreiļa foto

Gatavojoties Baltijas ceļa 35. gadskārtas pasākumam, Madonas muzeja krājums papildinājās ar vairākām Trešās atmodas laika liecībām. Dainis Kreilis muzejam uzdāvināja fotogrāfijas ar Baltijas ceļa dalībniekiem.  Bruno Podiņš jau iepriekš ir dalījies ar fotogrāfijām par cesvainiešiem Baltijas ceļā. Tās būs iespēja aplūkot pasākumā Madonas muzeja izstādē par Atmodas laika notikumiem “Ceļā uz 1990. gada 4. maiju”. Izstāde jau pabijusi daudzviet gan mūsu, gan kaimiņu novados, un tagad pirmoreiz būs apskatāma izstāžu zālēs. Priecājamies, ka esam uzzinājuši par vēl dažiem privātos arhīvos esošiem fotoattēliem, jo tolaik fotografēšana nebūt nebija ikdienišķa nodarbe. 
1988.gada 29.septembra Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidija dekrēts “Par latviešu tautas kultūrvēsturisko simboliku” legalizēja sarkanbaltsarkanā karoga lietošanu. Nopirkt gan tos vēl nevarēja. Jaunkalsnavas astoņgadīgajā skolā no šallītēm sašūto karogu bija sarūpējušas Antra Ivuškāne un Madara Blūma. Tā laika vēstures skolotāja Sarmīte Rukmane sarkanbaltsarkano karogu uzdāvināja muzejam. Kā atcerējās S. Rukmane, visi skolotāji nepiedalījās, arī viens audzēknis bija atteicies ienest karogu. To Jaunkalsnavas astoņgadīgās skolas pasākumā ienesa skolnieks Gints Brimmers,  Varbūt kāds atceras pasākumu datumu? 

Cesvainieši Baltijas ceļā. 1989. gada 23. augusts. Bruno Podiņa foto.

Šogad – Baltijas ceļa 35. gadskārta. Piektdien, 23. augustā plkst. 9.40 aicinām Baltijas ceļa dalībniekus, muzeja ciemiņus un visus interesentus sadoties rokās pie Madonas muzeja izstāžu zālēm, muzeja un bibliotēkas. Turpinājumā plkst. 10.00 muzeja izstāžu zālēs atcerēsimies Trešās atmodas laiku, ieklausīsimies Baltijas ceļa dalībnieku stāstos. Attālināti pasākuma dalībniekus uzrunās Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns un  UNESCO Latvijas Nacionālās komitejas komunikāciju un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane. Jāņa Simsona pārdomas lasīs Edgars Vasariņš, par muzikālo noskaņojumu parūpēsies Bērnu Jauniešu centra Kokles studijas audzēknes, vadītāja Zita Gailīte. 

 

 

 

Informāciju sagatavoja: Laimdota Ivanova, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturniece

Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums