Izvēlne

Aicinām uz Lielo Talku!

Ikviens var izvēlēties savu talkas veidu, atrast savu talkas vietu un piereģistrēt to mājaslapas talkas.lv sadaļā “Kartes – Lielā Talka 2025”. Kopā ar ģimeni, kolēģiem, draugiem laiks izlemt par kādu no dažādiem talku veidiem, kurā vēlaties piedalīties – tā var būt gan atkritumu savākšana, gan koku, košumkrūmu, puķu dobju stādīšana, ūdenstilpņu tīrīšana un ainavu labiekārtošanā, pagalmu talkas, digitālās vai kultūras talkas. Aicinām talkas vietas reģistrēt arī tos, kas vēlas doties solo talkā.

Tā kā Lielās Talkas dienā (26. aprīlī) Madonā norisināsies ikgadējais Stādu Tirgus, Laulību graviņā talkosim dienu iepriekš – 25. aprīlī. 

Kamēr Mīlestības graviņā norisinās būvdarbi, aicinām palīgā sakopt arī Laulību graviņu – šo dabas veidoto zaļo zonu ar stāvajiem krastiem un mazliet nepieradināto raksturu!

Talkā palīdzēsim sakopt Laulību graviņu, atklājot vietējiem iedzīvotājiem un viesiem vēl vienu vēsturisku Madonas dabas pērli ar potenciālu turpmākai labiekārtošanai!

Ja ir, ņem līdzi savu grābekli; pārējie darba rīki tiks nodrošināti. Pēc talkošanas – pikniks!

Par talkošanas aktivitātēm citviet novadā aicinām interesēties sava pagasta vai apvienības pārvaldē – īpašumu uzturēšanas nodaļā! Kontaktinformācija: Pārvaldes-kontakti  

Par Lielo Talku

Šī gada Lielās Talkas kods ir – “Esam Daba! Esam kopā! Esam Latvija!” 

Lielās Talkas organizatore Vita Jaunzeme aicināja ikvienu iet dabā un sadzirdēt tās vajadzības: “Talka ir vissirsnīgākais notikums, kurā mēs varam izrādīt savu mīlestību un pateicību dabai. Šādā intensīvā gadsimtā, kurā dzīvojam, esam attīstījuši savas komunikācijas prasmes, bet nereti esam piemirsuši komunikāciju ar dabu. Lai sadzirdētu dabu, nepieciešams iekšējs miers."

Lielā Talka 2025 notiks sestdien, 26. aprīlī, vienlaicīgi visā Latvijā. Talkas norisi kopumā (tajā skaitā savākto atkritumu izvešanu) katrā novadā un pilsētā pārrauga Lielās Talkas koordinators.

Ja vēlies reģistrēt savu talkošanas vietu, tad pirms tam to saskaņo ar savu pašvaldības koordinatoru un tikai pēc tam reģistrē to Lielās Talkas kartē.

Talkošanas vietu pieteikšana: Lielās Talkas karte 

Ņem vērā! Lielās Talkas maisi tiek piešķirti un to izvešana pēc talkošanas tiek nodrošināta talkām, kas tiek organizētas publiskajās teritorijās – valsts un pašvaldības īpašumos, kur pieejamība un atbildība par sakoptību ir kopīga.

Lielās Talkas koordinatore Madonas novadā: Agnese Silupa, t. 26360329, agnese.silupa@madona.lv




Viens no jaunievedumiem Lielajā Talkā ir digitālā talka. Vineta Sprugaine, Latvijas Valsts Radio un Televīzijas centra Korporatīvās komunikācijas vadītāja, izklāsta tās būtību: “Ņemot vērā pieaugošo datu apjomu pasaulē, kuru glabāšanai nepieciešami apjomīgi datu centri un iespaidīgs enerģijas patēriņš, LVRTC pērn noslēdza sadarbības līgumu ar Lielo Talku. Gada laikā esam aktualizējuši digitālo atkritumu mazināšanas nepieciešamību dažādās auditorijās, aicinot iestādes un organizācijas izvērtēt savus digitālos paradumus un arī apzināt, kas būtu maināms ikdienas rīcībās.

Kādēļ ir svarīga arī digitālā talka dabas saudzēšanas kontekstā?

  • Serveri strādā nepārtraukti – Visi dati tiek glabāti serveros (milzīgās datu centrālēs), kas darbojas 24/7 un patērē elektrību gan pašiem datoriem, gan to dzesēšanai.
  • Jo vairāk datu, jo vairāk serveru nepieciešams – Ja mēs turpinām uzkrāt nevajadzīgus failus un e-pastus, uzņēmumiem un mākoņpakalpojumu sniedzējiem ir jāpaplašina serveru skaits, kas nozīmē vēl lielāku enerģijas patēriņu.
  • Liekie dati palielina CO2 emisijas – Aprēķināts, ka tikai viena vietne ar 10 000 skatījumiem mēnesī rada vairāk nekā 100 kg CO2 emisiju gadā. Arī viens "smags" e-pasts ar pielikumu var radīt līdz 50 g CO2 emisiju – tikpat, cik plastmasas maisiņa ražošana.

Kā sarīkot digitālo talku?

  • Dzēs vecus un liekus e-pastus, fotoattēlus un dokumentus - arī no "mākoņa" krātuvēm;
  • Lieto tikai tās lietotnes un mājaslapas, kas patiešām nepieciešamas. Šķirklī aizver tās vietnes, ko tobrīd vairs neizmanto;
  • Regulāri sakārto savus digitālos failus tāpat kā mājas vidi. Mazāk liekā  - nozīmē mazāku resursu patēriņu!
Uzzini vairāk vietnē: digituvi.lv - "Digitīri"  


Saglabāsim Latviju tīru un zaļu nākamajām paaudzēm!

Informāciju apkopoja:
Laura Kovtuna,
Madonas novada pašvaldības centrālās administrācijas
Attīstības nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Copyright © 2008-2025 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums