.

Nevajadzīgā tekstila savākšanas akcijā Madonas iedzīvotāji nodevuši 540 kilogramus tekstilizstrādājumu

iesūtīts: 2023.11.08 09:41
Madonas iedzīvotāji nodevuši 540 kilogramus nevajadzīgo tekstilizstrādājumu, aktīvi piedaloties vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” rīkotajā tekstila savākšanas akcijā sadarbībā ar lielveikalu tīklu “Rimi”.

Akcija organizēta kampaņas “Stils–Tekstils” ietvaros un tās laikā Latvijas iedzīvotāji tika aicināti nodot nevajadzīgos tekstilizstrādājumus gan tam paredzētajos sarkanajos konteineros, gan īpašos savākšanas mašīnu izbraukumos, kas mēneša laikā piestāja pie Rimi veikaliem 10 pilsētās – Siguldā, Madonā, Daugavpilī, Aizkrauklē, Liepājā, Ādažos, Saldū, Salaspilī, Rīgā un Mārupē. Kampaņa noslēdzās 25. oktobrī ar iedzīvotāju nodotām 145 tonnām nevajadzīgo tekstilizstrādājumu.

“Rudens, kad mainās gadalaiks un modes sezona, iespējams, ir pats labākais laiks, kad veikt sava skapja revīziju un atbrīvotos no liekajām drēbēm un apaviem, dodot tiem otru iespēju nonākt atkārtotā apritē vai pārstrādē. Kopumā to jutām arī kampaņas aktivitātē, jo nodoto tekstilatkritumu apjoms salīdzinājumā ar citiem mēnešiem palielinājās par 13%. Tekstilatkritumu konteineri šīs kampaņas laikā pildījās raitāk un bija pilnāki, nekā ierasts, par ko priecājamies. Esam gandarīti par daudzo Latvijas iedzīvotāju entuziasmu un mūsu partneru iesaisti, ne tikai veidojot tīrāku personīgo dzīves telpu, bet arī uzlabojot vides tīrību mums apkārt,” saka Kaspars Zakulis, “Latvijas Zaļā punkta” direktors.

Daļa savākto tekstilizstrādājumu sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” tiks ziedota Ukrainas iedzīvotāju atbalstam.

“Pēc iedzīvotāju paradumiem redzams, ka ilgtspēja un rūpes par vidi ar katru gadu kļūst arvien aktuālākas, ko varam novērot gan pārtikas izvēlē, gan paradumos, piemēram, uz veikalu doties ar savu iepirkumu somu, retāk izmest pārtiku, ietaupīt līdzekļus un no atlikumiem pagatavot gardu maltīti. Tas pats attiecas arī uz tekstilu, kur mūsu pircēji aktīvi iesaistās un nereti paši ierosina, pie kuriem “Rimi” veikaliem būtu nepieciešams izvietot papildu tekstila konteinerus apģērba otrreizējai pārstrādei gan Rīgā, gan reģionos. Tāpēc esam gandarīti kopā ar partneriem nodrošināt pircējiem arvien plašākas ērtības, apvienojot došanos uz veikalu ar ikdienas nepieciešamību nodot nevajadzīgo tekstilu,” stāsta Inga Bite, “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja.

Katru gadu 3–5% no poligonos noglabājamā atkritumu apjoma veido tekstils – apģērbs, apavi, mājas tekstils, aksesuāri, kas izmesti sadzīves atkritumos. Vienlaikus Latvijas tirgū ik gadu nonāk 27 000 tonnas jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kg apģērba uz vienu iedzīvotāju. Sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60% tekstilizstrādājumu, sadalās aptuveni 200 gadu laikā. Tas nozīmē, ka ķīmiskās vielas ar laiku sāk izplatīties vidē, kā arī tekstils turpina palielināt poligonu kalnu.

Mērķis ES dalībvalstīs ieviest tekstila šķirošanas sistēmu noteikts, lai samazinātu tekstila atkritumu apjomu un modes industrijas ietekmi uz vidi, kā arī veicinātu tekstila atkritumu savākšanu, šķirošanu un atkārtotu pārstrādi. Kampaņas “Stils–Tekstils” ietvaros izdevies būtiski palielināt tekstilatkritumu apjomu, kas nodoti pārstrādei un otrreizējai apritei, nevis izmesti sadzīves atkritumos: līdz ar kampaņas pirmajā posmā šī gada aprīlī savāktajiem tekstilizstrādājumiem kopā otrreizējai apritei vai pārstrādei nodots vairāk nekā 319 tonnu tekstila.

SIA “Eco Baltia vide” visā Latvijā šobrīd ir izvietojusi jau vairāk nekā 260 speciālos tekstila šķirošanas konteinerus. Tuvāko tekstila konteineru meklējiet šeit.

Foto: ŠEIT

LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.  https://wastetoresources.varam.gov.lv

Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras  (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.

 

Papildu informācija: Alise Zvaigzne

SIA “Eco Baltia vide”

sabiedrisko attiecību projektu vadītāja

Tel. 28780467

e-pasts: alise.zvaigzne@ecobaltiavide.lv

www.ecobaltiavide.lv

www.ecobaltia.lv

 
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums