Mājdzīvnieku reģistrē veterinārārsts, īpašnieks var aktualizēt kontaktinformāciju

iesūtīts: 2023.09.06 09:33
Kopš 2022. gada 1. jūlija mājdzīvnieku reģistrēt datubāzē drīkst tikai praktizējošs veterinārārsts. Tāpat tikai veterinārārsts var reģistrēt ziņas par dzīvnieka mikročipēšanu un pases izsniegšanu. Visus turpmākos notikumus, piemēram, saimnieka maiņu, vai papildu kontaktinformāciju (izņemot veterinārmedicīnisko darbību apliecinājumus) Lauksaimniecības datu centrā var reģistrēt pats dzīvnieka īpašnieks.

Šāds komplekss pakalpojums nodrošina to, ka visi suņi, kas tiek apzīmēti ar mikroshēmu, nekavējoties tiek arī reģistrēti datubāzē, uzsver Zemkopības ministrija. LV portāla infografikā apkopota informācija par to, kādā kārtībā mājdzīvnieks tiek reģistrēts un kādas ziņas par savu mīluli reģistrā var norādīt tā īpašnieks, kā arī statistika par Latvijā reģistrētajiem mājdzīvniekiem. 

Vienots process efektīvāks

Veterinārārsta pienākumu reģistrēt mājdzīvnieku datubāzē nosaka Veterinārmedicīnas likuma 21. panta ceturtā daļa. Savukārt ar Ministru kabineta 2022. gada 21. jūnija noteikumiem Nr. 359 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība” ir noteikta kārtība, kādā mājas (istabas) dzīvnieku – suni, kaķi un mājas (istabas) sesku – apzīmē, reģistrē un izslēdz no reģistra.

Šāda kārtība noteikta, lai dzīvnieka apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrēšana datubāzē būtu vienots process un tiktu novērsti gadījumi, kad īpašnieks savu mājdzīvnieku, kas pie veterinārārsta apzīmēts ar mikroshēmu, kādu iemeslu dēļ nepiereģistrē datubāzē, uzsver Zemkopības ministrija.

Vairāk par tēmu >>

“Pirms gada ieviestā suņu reģistrācijas sistēma, kas noteic, ka vienlaikus ar mikročipēšanu veterinārārstam ir pienākums suni reģistrēt Lauksaimniecības datu centra (LDC) reģistrā, ir pierādījusi savu efektivitāti. Pateicoties šai kārtībai, pazudušie dzīvnieki var ātrāk atgriezties mājās, jo ir ievērojami samazinājies tādu dzīvnieku īpatsvars, kuri ir apzīmēti ar mikročipu, bet nav reģistrēti datubāzē, līdz ar to dzīvnieka pazušanas gadījumā nav iespējams atrast viņa saimnieku,” uzsver Latvijas Veterinārārstu biedrības priekšsēdētājs profesors Ilmārs Dūrītis.

Obligāti jāreģistrē tikai suņi

Suņu obligātā reģistrācija valstī tika ieviesta no 2017. gada, lai samazinātu klaiņojošo dzīvnieku skaitu, tā palielinot sabiedrības drošību un dzīvnieku īpašnieku atbildību par savu dzīvnieku, norāda Zemkopības ministrija.

Šobrīd obligāta ir suņu apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrēšana datubāzē.

Kaķa vai mājas (istabas) seska apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrēšana datubāzē ir katra īpašnieka vai turētāja brīva izvēle, ja vien dzīvnieks netiek izvests ārpus Latvijas (ceļojuma laikā, dalībai izstādēs u. c.).

Ministru kabineta noteikumi Nr. 266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” paredz, ka par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību noteikto suņa apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildes uzraudzību un kontroli, kā arī labturības prasību kontroli savā administratīvajā teritorijā ir atbildīga konkrētā pašvaldība.

Pašvaldība, veicot normatīvo aktu ievērošanas uzraudzību un kontroli, ir tiesīga izdot administratīvos aktus par suņa apzīmēšanu un reģistrāciju. Šī funkcija atbilstoši Veterinārmedicīnas likumam nodrošina pašvaldībai arī pilnvaras saukt personas pie administratīvās atbildības par pārkāpumiem.

INFOGRAFIKA

 Avots: www.lvportals.lv 
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums