Latvijas Universitātes filiāles reģionos – mikrouniversitāte tuvāk mājām un darbam

iesūtīts: 2022.06.29 15:32
Iespēja studēt, nepametot savu dzimto novadu, mājas un turpinot strādāt, izmanto studenti septiņās Latvijas Universitātes (LU) filiālēs Latvijā, kur var iegūt augstvērtīgu izglītību Latvijas reģionos pieprasītās profesijās. Turklāt filiāles veidojas par novada kultūrizglītības zinātniskiem centriem. LU piedāvā studijas dažādās studiju programmās filiālēs, kas atrodas Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Jēkabpilī, Kuldīgā, Madonā un Tukumā.

LU Reģionālā centra direktore Gunta Kraģe stāsta, ka filiālēs iespējams apgūt zinības 1. līmeņa darba aizsardzības, sporta trenera vai pirmsskolas skolotāja studijās, iegūt sākumizglītības skolotāja vai sociālā darbinieka profesionālā bakalaura grādu. Filiālēs tiek piedāvāta arī maģistra studiju programma “Izglītības zinātnes”.

“Šī gada uzņemšanai piedāvātas visas iepriekšminētās studiju programmas, bet, vai konkrētā filiālē būs kāda interesējošā studiju programma, jāseko līdzi uzņemšanas informācijai vietnē www.lu.lv. Programmu atvēršana konkrētā filiālē atkarīga no iedzīvotāju interesēm,” skaidro Reģionālā centra direktore. “Filiālēs studē tikai nepilna laika studijās, kas nozīmē – studijas tikai par maksu. Tādēļ, lai atbalstītu iedzīvotājus lauku reģionos, esam raduši studentiem iespēju maksāt par studijām katru mēnesi. Atkarībā no studiju programmas studiju maksa svārstās vidēji no 140 līdz 225 eiro mēnesī,” iepazīstina G. Kraģe.

Kā norāda Reģionālā centra direktore – filiālē studē ne tikai konkrētās pilsētas iedzīvotāji, uz studijām brauc arī no citiem tuvākajiem novadiem, katrs students pielāgojas savai ikdienas dzīvei un profesionālajām nodarbēm. Tā ir lieliska iespēja izvēlēties studijas tuvāk savai dzīves vietai. Ilggadīga prakse parādījusi, ka tas ir ērti, izdevīgi un arī pašvaldības ir ieinteresētas, lai cilvēki paliek dzīvot savā vidē, savā novadā un turpina strādāt, veicinot sava novada attīstību.

Absolventi novērtē, ka jaunas zināšanas šobrīd ir ļoti aktuālas

Tas, ka iespējas studēt tuvu mājām un darba vietai, ir liels pluss, atzīst aptaujātie filiāļu absolventi, piebilstot, ka tādējādi nav jārēķinās ar papildus transporta izdevumiem un laiku, ja brauktu uz lekcijām Rīgā. Evita Kilbauska, strādājot pirmsskolas izglītības iestādē par skolotāju, šogad februārī absolvēja LU Jēkabpils filiāles bakalaura programmu “Pirmsskolas un sākumskolas skolotājs”. Viņa vērtē, ka LU filiāles ir “tāds kā mikrouniversitātes modelis, kurā jūtama ģimeniska, kopības sajūta, katrs students ir pamanīts un novērtēts, jo lielajās auditorijās diez vai pasniedzējs zina katru vārdā”.

Evita studijas novērtē kā ļoti noderīgas, īpaši šobrīd, kad izglītībā pievēršas uz kompetencēm balstītām mācībām. “Bija kolēģes, kas mācījušās pēc vecajiem standartiem, tādēļ, lai pārslēgtos uz jauno sistēmu, bieži vien jautāja padomu, lai pastāstu, kā darīt, ko mums māca... Biju kā atbalsts kolēģiem. Tas, ka var studēt un strādāt, ir ļoti labi, jo uzreiz var praksē pārbaudīt teoriju. Pašlaik pat nevaru salīdzināt, kāda biju, uzsākot studijas un darbu, un kā ir tagad – ar teorijas un prakses bagāžu,” secina absolvente. Evija nopietni domā par studijām maģistratūrā jau šoruden.

Sergejs Ahmaduļins šogad absolvēja 1. līmeņa profesionālo studiju programmu “Sporta treneris” Kuldīgas filiālē. Viņš ir dienējis Nacionālajos bruņotajos spēkos un piedalījies vairākās starptautiskajās misijās, pašlaik strādā Zemessardzē, ir 45. nodrošinājumu bataljonu komandas sastāvā. Sergeja vaļasprieks ir bokss. Jau trešo gadu viņš Alsungas jauniešiem māca boksa paņēmienus. 2017. gadā nodibināja boksa klubu Pērkons. Sergejs arī ticis godināts kā viens no labākajiem darba darītājiem svinīgajā pasākumā Alsungā, kas bija veltīts Latvijas 99. dzimšanas dienai.

“Esmu pabeidzis C kategorijas boksa trenera mācības. Kad strādāju par treneri, sapratu, ka tehnoloģijas un teorija attīstās un mainās, un nolēmu, ka nepieciešams papildus mācīties. Meklēju iespējas, domāju par dažādām augstskolām, arī studijām Liepājā, bet atradu iespēju tuvāk mājām – Kuldīgā,” atceras Sergejs. Iestājoties studijās, domājis, ka mācīsies vispārīgi – par sporta treneri, bet esot bijis jāizvēlas sporta veids – basketbols vai futbols. “Izvēlējos futbolu. Patiesībā tā bija ļoti laba pieredze un zināšanas. Tagad futbola elementus pielietoju savos boksa treniņos,” stāsta Sergejs. Viņš citiem, kas apsver iespējas studēt LU filiālēs, iesaka to izmantot. “Tas tiešām laika ziņā atvieglo, ka nav jābrauc tālu uz studijām, jo laiks mūsdienās ir ļoti dārgs,” viņš piebilst. Sergejs vēlas studijas turpināt un kļūt par sporta skolotāju.

LU filiāles kā mikrouniversitāte

Līdz pandēmijai studijas filiālēs notika tikai klātienē, katrā filiālē savā studiju dienā, jo filiālēs nodarbību dienas ir atšķirīgas, vīrusa uzliesmojuma laikā – tikai tiešsaistē. Turpmāk plānots, ka notiks gan klātienes, gan tiešsaistes lekcijas, kas nodrošinās elastīgu studiju procesu. LU filiālēs studiju programmās docē tie paši docētāji kas nodrošina studiju kursus Rīgā, dažādās fakultātēs.

“Kamēr vien reģionu iedzīvotājiem būs nepieciešamas zinības tuvāk mājām, tikmēr tiks attīstīts programmu piedāvājums. Turklāt filiālēs tiek piedāvātas arī dažādas mūzžizglītības programmas un kursi, kurus iedzīvotāji plaši un aktīvi apmeklē,” tā G. Kraģe.

“Jau divus gadus organizējam reģionālo konferenci, kurā ar referātiem par novadu perspektīvu, esošo situāciju un citiem aktuāliem jautājumiem ir uzstājušies pašvaldību vadītāji. Iesaistam vietējo kopienu un īpaši studentus: viņiem tās nav tikai studijas, bet arī zinātniski pētnieciskais darbs. Manuprāt, filiāles ir izveidojušās kā kultūrizglītojoši pētnieciski centri, kā mikrouniversitātes, kas uz vietas savā pilsētā un savā novadā organizē darbu, cieši sadarbojas ar vietējo kopienu, pašvaldību, skolām un citām iestādēm un uzņēmumiem. No Rīgas aizsniegt katru iedzīvotāju Latvijā būtu diezgan grūti,” atzīst Reģionālā centra direktore.

Topošajiem studentiem viņa iesaka: “Ja ir vēlme studēt, ir jāinteresējas, jājautā par iespējām, ko sniedz jums tuvumā esošā LU filiāle. Mēs gaidām ikvienu studentu! Mūsu studenti ir gan tikko vidusskolu absolvējuši, gan arī ar darba pieredzi. Līdz šim vecākajam studentam bija 56 gadi. Lielākais ieguvums, izvēloties filiāli, ir studēt un strādāt, paliekot savā dzimtajā vietā. Pētījumi un statistika Latvijā liecina, ka augstākai izglītībai ir ilgtermiņa ietekme uz cilvēka dzīvi un absolventiem iegūtā augstākā izglītība ir vērtība, kas viņus sagatavo dzīvei, darba iespējām un karjeras izaugsmei.

Studijas Universitātē ir iedvesmojošas un interesantas, jo docētāji ir profesionāli, zinoši un radoši! Studijas ir iespēja ikvienam mainīt savu līdzšinējo dzīvi un virzīties savā dzīvē uz priekšu – uz labklājību, uz labizjūtu un pārliecību par savām iespējām – īstenot savus sapņus!”


Uzzini vairāk LU studiju iespējām reģionos: https://www.lu.lv/par-mums/struktura/filiales/

Pieteikšanās pamatstudijām filiālē no 12. līdz 18. jūlijam.

Pieteikšanās maģistra studijām no 4. līdz 15. jūlijam.


Informāciju sagatavoja:

LU Komunikācijas departaments

E-pasts: info@lu.lv


Par Latvijas Universitāti

Latvijas Universitāte nemainīgi bijusi Latvijas nacionālā, vadošā un ietekmīgākā augstskola. Tā ir lielākā plaša profila universitāte Latvijā, kurai ir nozīmīga vieta ne tikai visas izglītības sistēmas attīstībā, bet arī kopējā valsts ekonomikas izaugsmē. Pašlaik Torņakalnā tiek attīstīts LU Akadēmiskais centrs, kas kļūs par vienu no Ziemeļeiropā modernākajiem studentu un pētniecības centriem. Šobrīd tur atrodas Dabas māja un Zinātņu māja, nākamā durvis vērs Rakstu māja.

Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums