PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Izskanējis Kārļa Sebra 110. jubilejai veltītais teatrālais pasākums “Dzīvais vārds” Cesvainē

iesūtīts: 2024.03.31 09:33
Kārlis Sebris ar milzīgu cieņu izturējies pret savas dzimtas ļaudīm, teikdams: “Kad es izdzirdu savas dzimtās puses valodu, es katru tā runātāju vēlos samīļot”. Dzimis Sinolē. No četru gadu vecuma dzīvoja Lizuma pagasta “Jēricās”. Aktieris Lizuma kultūras namā kopā ar lizumiešiem atzīmēja savu 60 gadu jubileju. Uz savu pirmo skolu atbrauca 85 gadu jubilejā un kopā ar mazajiem aktieriem un mūsu puses ļaudīm nosvinēja savu dzimšanas dienu. Šoreiz šos svētkus svinēja arī Cesvaines ļaudis, kuri no sirds un ar prieku iesaistījās jubilejas pasākumu organizēšanā. Mākslinieka vidusskolas gaitas pagāja Cesvainē. Šajos svētkos ir izveidota fotogrāfiju izstāde “Dzīve uz skatuves”, kurās aktieris redzams dažādās lomās, kur kopīgi varēsim novērtēt aktiermeistarības talantu. Izstāde skatāma Cesvaines Tūrisma centrā līdz 18. aprīlim.

Kādā no daudzajām intervijām Kārlis Sebris ir atzinies, ka pats skaistākais ceļš ir tas, kas ved uz mājām, pie šīs puses ļaudīm, pie savējiem, pie saknēm. Pasākuma iesākumā notika virtuāla atkalsatikšanās ar Kārli Sebri, skatoties fragmentu ar aktiera sveicienu, kas savulaik iemūžināts Cesvaines hroniku videomateriālos.

Kārlim Sebrim tuvāka esot bijusi teātra spēle nevis kino. Viņam patikusi vārda dzīve uz skatuves un tā sastapšanās ar skatītāju. Teātrī var sajust skatītāju, kino tas izpaliek. Kārlim Sebrim bijis svarīgs dzīvais vārds.

Cesvaines amatierteātris kopā ar Gulbenes novada amatierteātru kolektīviem no Lizuma, Tirzas, Lejasciema, Stradiem, Ozolkalna iestudēja lugu fragmentus no tām izrādēm, kurās kādu lomu atveidojis Kārlis Sebris. Tos varēja noskatīties aktiera  Kārļa Sebra 110. jubilejai veltītā teatrālā pasākumā februārī Lizuma kultūras namā un 27. martā Cesvaines kultūras namā.

Pasākumā “Dzīvais vārds” Cesvainē piedalījās un izskanēja fragmenti:

  • Anšlāva Eglīša komēdijas “Bezkaunīgie veči”  (1990) fragments – stāsts par trimdas latviešu dzīvi un problēmām, vecākās paaudzes ilgām pēc dzimtenes, vientulību mūža nogalē, centieniem saglabāt savu latvietību un tajā sakņoto vērtību sistēmu. Problēmu daudz, bet gatavas atbildes nav – sava patiesība jāmeklē pašam. Darbība risinās sešdesmitajos gados saulainajā Kalifornijā. Kārlis Sebris atveidoja Askolda Oltes lomu. Cesvaines Kultūras nama amatierteātris “Cesvaine”, režisore Ilze Kraukle. Lomās Dzintars Bušs, Bruno Podiņš, Norberts Gurgāns.
  • Romēna Rolāna izrādes “Kolā Briņjons” (1974) fragments – Rakstnieka R.Rolāna radītais tēls Kolā Briņjons bija loma par kuru Kārlis Sebris sapņoja ilgus gadus. Aktieris uz mēģinājumiem nāca ar savu sirdī iznēsāto, no sevis neatraujamo Kolā tēlu, bet režisors redzēja ko citu.  Vēlāk Kārļa Sebra Kolā dzīvo filmā, kas radīta Mihaila Pjana režijā – tieši tāds kādu aktieris bija iecerējis. Kolā Briņjons ir kārtīgs burgundietis, nedaudz virs piecdesmit. Īsts patriots un labas dzīves baudītājs. Bet bezrūpīgā dzīve mēdz apmest kūleni. Beigās filma kļuva par labu ceļvedi tajos laikos, kad mēris klauvēja pie durvīm un dedzināja muižnieku mājas. Stradu pagasta amatierteātris “Viesistaba”, režisore Tatjana Ābeltiņa. Lomās - Helmuts Brasovs, Jolanta Kuprovska, Renāte Kozāne, Andris Gals, Džaneta Priedeslaipa.
  • Džordža Kiltija komēdijas “Mīļais melis” (1962) fragments – komēdija, kas tapusi pēc Džordža bernarda Šova un Stellas Kempbelas vēstulēm. “Es neko neprastu, tikai to, lai viss būtu tā, kā es vēlos!” – tik bezkaunīgs teiciens var ppiederēt vienīgi sarkastiskajam īru dramaturgam. Ironisks autors un angļu aktrise gandrīz pusgadsimtu viens otram raksta vēstules – oficiālas, laimīgas, skumjas, cerību pilnas un izmisīgas – vesela mūža vēstules. Kārlis Sebris – Džordžs Bernards Šovs. Lizuma amatierteātris “Daiva”, režisore Tatjana Ābeltiņa. Lomās - Solveiga Vilka, Dailonis Jākobsons,  Eva Āboliņa.
  • Fragments no Juhana Smūla izrādes “Mežonīgais kapteinis Kihnu Jens” (1967). Populārā igauņu rakstnieka luga stāsta par Kihnu Jenu – kapteinis bez diploma, kuru mīl un ciena dzimtenes ostās, un kas ar savu vienkāršo un skaidro taisnības un goda izpratni bieži zaudē virspusējās cīņās , bet iegūst labāko dzīves daļu – cilvēku mīlestību un cieņu, sava goda un savas rīcības tīrības apziņu. Kihnu Jens – Kārlis Sebris. Beļavas pagasta Ozolkalna amatierteātris “Spēlmaņi”, režisore Tatjana Ābeltiņa. Lomās - Artūrs Martuzāns, Helmuts Brasovs, Andris Gals, Vita Martuzāne, Sandra Zuša.

Tā kā pasākums notika starptautiskajā teātra dienā, to kuplināja un pasākumu kopā ar Cesvaines Kultūras nama vadītāju Kristīni Aumeli vadīja Nacionālā teātra aktieris Juris Hiršs. Aktieris dalījās ar atmiņu stāstiem no teātra dzīves, kā arī, sveicot aktierus un skatītājus, teātra svētkos, priecēja ar muzikālu uzstāšanos  - dziesmām no teātra pasaules.

Kārlis Sebris savos 60 darba gados nospēlējis vairāk kā 200 lomas gan teātri, gan kino, kļūstot par vienu no tautā iemīļotākajiem aktieriem. Pasākumā kā garāmejot pieskārāmies tikai dažiem no viņa atveidotajiem tēliem.

Informāciju iesūtīja: Linda Vanaga, Cesvaines apvienības pārvalde

GALERIJA
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums