Izvēlne
.

No 27. marta Madonā sāk darboties COVID-19 analīžu pieņemšanas punkts

iesūtīts: 2020.03.27 15:02
No 27. marta Madonā, Augu ielā 27 (ēkas pirmajā stāvā, iekšpagalmā) sāk darboties COVID-19 analīžu pieņemšanas punkts.

Punkta darbību nodrošina Centrālā Laboratorija, sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) un Madonas novada pašvaldību. Analīžu ņemšanas punkts darbosies katru dienu no plkst. 10 līdz plkst. 16.

Valsts apmaksātas analīzes tajā pieejamas tiem iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārzemēm 14 dienu laikā sākusies paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām, kuras atrodas karantīnā un kurām 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi.

SIA “Centrālā laboratorija” valdes loceklis Edvīns Kazušs informē, ka, tiek apzinātas arī citas riska grupas, kas analīzes varētu nodot bez maksas, kā, piemēram, policisti un ārstniecības personāls, kas nonācis saskarē ar infekciju. Šis saraksts ar laiku var paplašināties.

Lai pieteiktos valsts apmaksātajām analīzēm, jāzvana uz 8303, kur tiks piefiksēti personas dati, un vēlāk “Centrālās laboratorijas” speciālisti telefoniski vienosies par analīžu nodošanas laiku.

Savukārt, piesakoties maksas analīzēm (80 eiro), jāzvana uz 20030006 vai 20033722, lai vienotos par to nodošanas kārtību. Plašāku informāciju par to kādos gadījumos pienākas bezmaksas analīzes var iegūt, zvanot uz SPKC tālruni 8345.

“Ierašanās analīžu ņemšanas punktā, saskaņā ar Veselības ministrijas un NMPD prasībām, atļauta tikai ar personīgo auto! Cilvēkam ierodoties līdzi jābūt personu apliecinošiem dokumentiem un vēlams arī savai pildspalvai. Analīžu pieņemšanas punktā strādās divi darbinieki – viens, cilvēkam atrodoties automašīnā, ņems uztriepes no mutes gļotādas un deguna dobuma, bet otrs reģistrēs testus,” – analīžu ņemšanas procedūru skaidro Edvīns Kazušs.

Analīžu rezultāti būs gatavi 2-3 dienu laikā. Prioritāri rezultāti tiks paziņoti tiem cilvēkiem, kuru analīzes būs pozitīvas. Par negatīviem rezultātiem pārbaudītos iedzīvotājus informēs “Centrālā laboratorija”, par pozitīviem rezultātiem tiek informēts SPKC, kura speciālisti sazinās ar pacientu un risina tālākās protokola darbības.

Jāuzsver, ka bez iepriekšējas pieteikšanās uz analīžu nodošanas punktiem doties nedrīkst! Lūdzam iedzīvotājus netraucēt analīžu pieņemšanas punkta darbību, kā arī nemeklēt analīžu pieņemšanas punktu Madonas bērnu un jauniešu centrā telpās. Tur tas neatrodas. 

VIDEO. 

Valsts apmaksātas COVID-19 analīzes neveic:

 • iedzīvotājiem bez saslimšanas simptomiem un tiem, kuri pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārzemēs vai nav bijuši ciešā kontaktā ar SPKC apstiprinātu Covid-19 slimnieku;
 • COVID-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes;
 • personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās vieglas akūtas elpošanas ceļu pazīmes un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu. Izņemot gadījumus, ja izmeklējumu būs nozīmējis ģimenes ārsts.

Svarīgi ir uzsvērt, ka COVID-19 ir vīrusa infekcija, kurai nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli, tāpēc visos gadījumos nav nepieciešams laboratoriski apstiprināt COVID-19 infekciju.

Vienlaikus šiem cilvēkiem, parādoties viegliem saslimšanas simptomiem, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš informāciju nodos SPKC epidemioloģiskās izpētes veikšanai (citu kontaktpersonu noteikšanai)

Ja ir aizdomas par COVID-19, bet laboratoriskā izmeklēšana nav veikta (14 dienu laikā pirms slimības pazīmju parādīšanās cilvēks ir bijis ārzemēs vai ir COVID-19 slimnieka kontaktpersona (dzīvo vienā mājsaimniecībā)):

 • neveicot analīzes, klīniski nosaka, ka persona ir saslimusi ar COVID-19;
 • veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi;
 • ģimenes ārsts izsniedz darbnespējas lapu, ja tas ir nepieciešams, un personai ir obligāts pienākums ievērot mājas karantīnu;
 • cilvēkam ir aizliegts pamest dzīvesvietu un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem;
 • viņam ir jābūt pieejamam saziņai ar savu ģimenes ārstu un jāievēro ārsta noteiktā terapija un režīms;
 • jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku;
 • veselības stāvokļa pēkšņas pasliktināšanās gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu vai, ja veselības stāvoklis ir kritisks, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113;
 • ikdienas gaitās, pārtraucot izolāciju mājās, persona var atgriezties tikai ar ārsta atļauju, pēc kontroles izmeklējumu veikšanas. Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz COVID-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).

Tā kā cilvēka tuvinieki būs bijuši ciešā kontaktā ar klīniski apstiprinātu COVID-19 pacientu, tad arī viņiem būs jāievēro karantīna mājās. Pēc ģimenes ārsta sniegtās informācijas, SPKC izvērtēs, vai ir nepieciešams uzsākt epidemioloģisko izmeklēšanu.

Ja personai veselības stāvoklis strauji pasliktinās, tad jāzvana uz NMPD pa tālruni 113. Uz  ārkārtas tālruni jāzvana arī tajos gadījumos, kad COVID -19 slimības simptomi ir smagi (ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums). Šādā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādā slimnīcā.


Sargāsim sevi un apkārtējos!‌Informāciju sagatavoja:
‌Madonas novada pašvaldības
‌Attīstības nodaļa
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums