Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja piedāvājums jūlijā – augustā

iesūtīts: 2024.07.03 11:31
Aicinām apmeklēt un atklāt Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krāšņo pasauli! Šobrīd muzejā apskatāmas aizraujošas izstādes un ieplānoti dažādi pasākumi.

IZSTĀDES

Lielās zāles

Līdz 14.jūlijam – “Blakus” Baiba Dumpe, Einārs Dumpis, Inese Jakobi 

Tekstilmāksla un keramika, tās ir mākslas jomas, kas pārstāvētas novadnieku – tekstilmākslinieces Ineses Jakobi un keramiķu Baibas un Eināra Dumpju kopizstādē “Blakus”. 

Visi trīs mākslinieki Madonas muzeja apmeklētājiem ir zināmi, viņu radītie mākslas darbi redzēti gan Vidzemes mākslinieku darbu izstādē, gan personālizstādēs. Inese Jakobi strādā ar tekstilijām, tie ir materiāli, kas ir ar savu vēsturi,  viņas darbi top no kādreiz iekārotiem, lietotiem, tad izmestiem kā vairs nederīgiem ražojumiem. Katru mākslas darbu māksliniece veido tikai ar rokām, jo uzskata, ka darba procesam ir sava nozīme, savs stāsts. Keramiķi Baiba un Einārs Dumpji strādā ar mālu, viņu darbos redzamas Vidzemes podniecības tradīcijas. Tas ir stāsts par abu keramiķu radošumu, personību kolorītu un rūpīgi krātajām zināšanām par podniecības vēstures liecībām. 

No 20.jūlija līdz 1.septembrim – “Laiku maiņas” Imants Vecozols

Izstāde veltīta izcilā latviešu gleznotāja Imanta Vecozola vairāk kā 70 gadu darba gaitām un daiļradei. Imants Vecozols dzimis 1933. gadā Madonas apriņķa (tagad Madonas novads) Kārzdabā un bērnību pavadījis mātes dzimtajās mājās Liezērē. 1949. gadā viņš iestājās Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, kuru pabeidza 1954. gadā ar diplomdarbu “Mehāniskās darbnīcās”. 

Izstādē "Laiku maiņas" apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar Imanta Vecozola plašo daiļrades spektru laika gaitā. Mākslinieka izpausmes ir bijušas daudzveidīgas: no eļļas, akvareļa, temperas, pasteļa, kolāžas tehnikām līdz grāmatu ilustrācijām, sadzīves žanram, portretiem un ainavām. Tomēr visspēcīgāk viņš izpaudies klusās dabas žanrā eļļas tehnikā. Vecozola darbi izstaro gaišu kolorītu un metafizisku mieru, kurā jūtama cilvēka klātbūtne. To varēs apmeklētājs novērtēt darbos.

Izstādes atklāšana un tikšanas ar mākslinieku 20.jūlijā plkst.13.00

Izstādes ieejas maksa:

  • Pieaugušajiem – 1.00Eur
  • Skolēniem – 0.20Eur
  • Studentiem, senioriem – 0.30Eur
  • Pirmsskolas vecuma bērniem- bez maksas
  • 1-3.klašu skolēniem- bez maksas
  • Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem- bez maksas
  • Skolotājiem, kurš atvedis grupu- bez maksas

Izstāžu zāles Mazā zāle

Līdz 18.augustam – Madona fotogrāfu acīm

Jūnijs ir Madonas pilsētas svētku mēnesis un 2024.gadā atzīmējam 98.Madonas kā pilsētas dzimšanas dienu. Kādu Madonu redz tās iedzīvotāji, fotogrāfi, ceļotāji, pilsētas viesi? Kādu piesaista pilsētas reljefs ar skaistajām zaļvietām, kādu citu uzrunā t.s. Liktens ēkas Blaumaņa ielā, vēl kādu citu – Saieta laukums un rosībatajā, kad notiek tirgošanās un svētku svinēšana. Katram ir sava Madona un katrs to redz savādāk, tādēļ šaja izstādē būs skatāmi dažādu fotogrāfu (gan profesionālu, kad ikdienas) noķertie fotomirkļi ar Madonu sadzīvē, celtnēs, ielās, notikumos, kas tapuši pēdējo piecu gadu laikā.

Jūlijā - augustā – Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija”. 

Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.


Mansardā

Jūlijā – augustā – “Jaunieguvumi Madonas muzeja krājumā” 

Kā priekšmets vai dokuments nokļūst muzeja krājumā? Kā tas kļūst par krājuma vienību, ko muzeja speciālisti pēta, glabā un izmanto, lai runātu par vēsturi un tagadni? Ik gadu par krājuma vienībām kļūst priekšmeti un dokumenti, ko atnes kāds apmeklētājs, vai arī tas tiek atrasts vai iepirkts (tas gan notiek ļoti reti), priekšmeti tie iegūti kā dāvinājums vai kādā mērķtiecīgi veiktā ekspedīcijā. Šoreiz vēlamies atskatīties uz muzeja jaunieguvumiem, kas papildinājuši krājumu laikā no 2019.gada līdz šai dienai. Papildinātas ir visas krājuma kolekcijas: dokumenti, etnogrāfijas un sadzīves priekšmeti, tekstilijas, tēlotājmāksla, arheoloģija, fotogrāfijas un fotonegatīvu kolekcija, grāmatas, bonistika, numismātika un monētu kolekcija, parādot dažādu periodu vēsturiskos notikumus un laiku Madonas novadā, kontekstā ar Latvijas un pasaules notikumiem.

Izstāde ir kā pateicība iedzīvotājiem, kuri šajos gados papildinājuši muzeja krājumu, vēloties, lai liecības par mūsu mantojumu tiek saglabātas nākamajām paaudzēm.

Izstādes ieejas biļete katrā izstādē mazajā zālē, mansardā: 

  • Pieaugušajiem – 0.50Eur
  • Skolēniem – 0.20Eur
  • Studentiem, senioriem – 0.30Eur
  • Pirmsskolas vecuma bērniem- bez maksas
  • 1-3.klašu skolēniem- bez maksas
  • Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem- bez maksas 
  • Skolotājiem, kurš atvedis grupu- bez maksas


Foajē

Līdz 7.augustam – Māla krūzes stāsts. Māla trauki no muzeja krājuma

Turpinām ielūkoties muzeja krājumā. Šoreiz esam atlasījuši un izcēluši gaismā māla krūzes (krūkas). Krūkas bija īpaši populāri trauki visos laikos, kurus izmantoja dažādu šķidrumu ieliešanai un uzglabāšanai. Piena, alus un ūdens krūkas, darinātas dažādos laikos un stilos, bija katra saimes galda neatņemamā sastāvdaļa. Muzeja krājumā nonākušās krūkas iegūtas dažādos novada pagastos. Tās ir darinātas gan keramikas kombinātos, gan izcilo novada keramiķu rokām 20. un 21. gs. Dažus eksemplārus muzejam ir dāvinājuši arī citu novadu keramiķi.

No 3.jūlija – Pirmais Neatkarības gads (1919) 

No 10.augusta – “Mežģīņu maģija” Sarkaņu pagasta tamborēšanas čempionāta darbi 

No 20.-25.augustam – Baltijas ceļam 35

Izstādes foajē skatāmas bez maksas.


Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņu pamatskolā

Jūlijā – augustā  – “Sargiet savu latviešu biti” / Fr.Galenieks/

Izstāde veltīta biškopības vēsturei un tradīcijām Madonas novadā, laika periodā no 20.gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām.

Jūlijā - augustā

  • Kurpnieki. Darba rīki. Apavi.

  • Valdis Breģis (1928-2011). Diriģents, komponists un pedagogs. Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē

  • Profesors Aleksandrs Bieziņš - bērnu ķirurgs, traumatalogs, ortopēds.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas: 

  • Amatniecības darba rīku kolekcija;

  • Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija; 

  • 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;

  • Tradicionālās tvertnes un mēri;

  • Vilnas un linu apstrādes rīki.

Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam. 

Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai – 3.00EUR, pieaugušo grupai – 5.00EUR! Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997


Haralda Medņa kultūrizglītības centrs “Dziesmusvētku skola”

Līdz 7.jūlijam – Ingemāra Vektera fotogrāfiju izstāde.

No 30.augusta līdz 24.novembrim – Jolanta Rikveile – Moriņa “Latvija no tāluma raugoties”

Izstādes autore ir madoniete Jolanta Rikveile-Moriņa (dzimusi 1985. gadā Madonā). Izstādes nosaukums veidojies no tā, ka darbi lielākoties tapuši pēc fotogrāfijām vai iespaidiem, kas iegūti, viesojoties Latvijā.  Jolanta stāsta: Gleznošana ir mans mēģinājums notvert man apkārt esošo skaisto. Daba ir mans lielākais iedvesmas avots, tā ir mainīga, katrs gadalaiks atnes ko jaunu, bet tieši tādēļ tā ir neizsmeļams iedvesmas avots. Pēdējā laikā gleznoju galvenokārt ar akvareli. Akvareļkrāsās ar savu vieglumu ir brīnišķīgs veids kā atainot atmosfēru, atspulgus, mežus tālumos, tā ir gleznošana ar ūdeni, kas dažkārt ir neprognozējams, ūdens ir dzīvība, bet tieši tas padara šo tehniku īpašu. 

Pastāvīgā ekspozīcija “Haralds Mednis”

Apmeklētāji šeit var iepazīties ar kordiriģenta Haralda Medņa (1906-2000) dzīvi, iespaidiem un iedvesmas avotiem, mīlestību pret dziesmu, kā arī sajust Dziesmu svētku burvību, klausīties kora dziesmu repertuāru, izmēģināt diriģēšanas prasmi un iejusties diriģenta tēlā, atskatīties uz Dziesmu svētku vēsturi un, protams, nekautrēties un visiem par prieku arī ko uzdziedāt.

Vienā no ekspozīcijas telpām atrodas “Dziesmusvētku skapis”, kur apkopoti Dziesmu svētku materiāli, atmiņas un dziesmas. “Dziesmusvētku skolas” mērķis ir atdzīvināt šo vēstures apvīto vietu, lai tā pulcētu visa vecuma interesentus no Latvijas un visas pasaules, izglītojot un iepazīstinot ar tik bagāto, iedvesmojošo kormūzikas, dziesmu un deju svētku kultūras mantojumu. Priecāsimies, ja mums uzdāvināsiet savas Dziesmu svētku piemiņas lietas (dziesmu grāmatas un nozīmītes).


PASĀKUMI

Madonas muzeja Izstāžu zālēs

20.jūlijā plkst. 13.00 – Imanta Vecozola izstādes “Laiku maiņas” atklāšana, tikšanās ar mākslinieku.  

23.augusta pēcpusdienā – atmiņu un stāstu pēcpusdiena “BALTIJAS CEĻAM 35”. Tikšanās ar 1989.gada Baltijas ceļa akcijas dalībniekiem. Laiks tiks precizēts


Madonas muzeja “Dziesmusvētku skolā”

3.augustā“Arta dienas”. Laiks tiks precizēts 

30.augustā plkst. 16.00 – Jolantas Rikveiles - Moriņas izstādes “Latvija no tāluma raugoties” atklāšana

Vairāk informācijas:

Madonas muzeja Izstāžu zāles: 64823844, 29418187 vai rakstot uz e-pastu: zane.grinvalde@madona.lv

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716 

H.Medņa “Dziesmusvētku skola”, vadītāja Santa Jaujeniece, tālr. 28080668, e-pasts: santa.jaujeniece@madona.lv 

Sīkākai informācijai sekot līdzi muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv un sociālajos portālos: www.facebook.com/muzejsmadona un www.twitter.com/muzejsmadona



Informāciju sagatavoja: Zane Grīnvalde, Direktora p.i., Tālr. 64823844, 294718187, e-pasts: zane.grinvalde@madona.lv

 
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums