PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Kāla ezera stāsts 2 - "Elzas gredzens"

Notiek: 14. jūnijs 18:00 - 23:59
VESTIENA; Vestienas tautas nama FB lapa, Youtube

Vestienas tautas nama radošās grupas veidotā video īsfilma Kāla ezera stāsts 2 "Elzas gredzens". Stāsts par Mīlestību. Ģimeni. Spēku. Vērtībām. Par dzīves nastu, izpostītajām un atņemtajām dzimtas mājām. Video tapšanā piedalās amatierteātra "Aušas" aktieri un pagasta iedzīvotāji.

1941. gada 14.jūnijā no Vestienas pagasta tiki izvesti 14 cilvēki. Šis lielākai daļai bija pēdējais ceļš no dzimtenes un no dzīves. No "Vērnieku" mājām tika izsūtīta Vestienas pagasta vecākā Kārļa Nusbauma ģimene – Kārlis, sieva Anna, meita Elza, dēls Jānis. Dvīņi Egons un Frīda tobrīd nebija mājās. Jānis tika nošauts izsūtīšanas stacijā Madonā tai pašā dienā , pārāk ilgi pēc ūdens gāja. Elzai bija paredzētas kāzas pēc nedēļas, uz Jāņiem. Mīļotais cilvēks Alfreds viņu gaidīja 16 gadus. Elzas saderināšanās gredzens - simbols mīlestībai un dotajam solījumam, paņemts tālajā ceļā līdzi, nosargāts un atgriezies Latvijā.

No Elzas Nusbaumas atmiņām:
"Atgriezāmies izpostītā Latvijā. Viss, viss tik bezgala sāpīgi mainījies. Domāju, vai es to spēšu izturēt ar saviem jau tik ļoti iedragātajiem nerviem. Vairs daudz nevajadzēja, un es, varbūt, sāktu veselības ziņā to pašu ceļu, ko mammīte. Šinīs šaubās man pāri tikt palīdzēja divas lietas – lielā patriota tētiņa vēlēšanas atgriezties dzimtenē  un mana vistuvākā līdzgaitnieka  vēlēšanās. Alfrēds mani gaidīja! Tā mēs, pēc 16 gadu prombūtnes, atgriezāmies Latvijā. Tētis gandrīz neredzīgs, māmīte ar nerviem slima, un es. Nomocījušies ceļa grūtībās - tādi mēs atgriezāmies dzimtenē Latvijā 1957. gada 9.jūlijā. 16 gadi Sibīrijā…"

Elza savas atmiņas uzrakstīja ciemojoties pie brāļa Egona Toronto, Kanādā. Pēc neatlaidīgiem 8 pieprasījumiem, kas prasījuši gadus, tur tikusi. Jaunākā māsa Frīda Nusbauma, prec. Berķe, arī dzīvojusi Amerikā. Viņas vīra brālis Vitolds Berķis, zināms kā galvenais varonis filmā "Sarkanais mežš". Savukārt brāļa Jāņa Nusbauma krustdēls ir Pauls Lazda, vēstures profesors, Latvijas  Okupācijas muzeja dibinātājs.

Informāciju iesūtīja: Vestienas tautas nama vadītāja Jolanta Bardziņa. 
‌Mob. tālr.: +371 26807209


‌Ievietoja: D. Torstere

 
 
© 2008-2021 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »