PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Baltijas ceļu atceroties

Atzīmējot Baltijas ceļa 25.gadskārtu Biksēres estrādē 23.augustā notiks vairāki pasākumi:

no pulksten 15.00 ikviens var piedalīties ziedu paklāja veidošanā, kuru iecerēts veidot no ziediem un augiem, kas redzami Baltijas valstu karogu krāsās.
Tālrunis informācijai: 25856954 - Valentīna;

pulksten 18.30 notiks jau par tradīciju kļuvušais „Skrējiens vienotībai”, kura galvenais motīvs - piedalīties un būt vienotiem šajā vēsturiskajā datumā. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad skrējiena maršruts no Biksēres centra veda pa parku, šogad tas notiks Biksēres estrādē. Ikviens aicināts piedalīties Veselības skrējienā, kur trases garums būs 1.1 km, un maršruts vedīs pa pagasta centra ieliņām. Savukārt izturīgākie tiek aicināti piedalīties 1.7 km distancē pa lauku ceļu. Šajā maršrutā iecerēta arī stafete, kuras sastāvā jābūt vismaz trīs dalībniekiem.
Tālrunis informācijai: 29424739 - Valda;

savukārt pulksten 20.00 visi tiek gaidīti Biksēres estrādē, kur notiks skrējiena dalībnieku apbalvošana un amatiermākslas kolektīvu teatralizēts uzvedums „Brīdi pirms…”, kurā piedalīsies Sarkaņu pagasta deju kolektīvi „Resgaļi”, „Labākie gadi”, „Senči”, vokālais ansamblis „Rondo”, amatierteātra „Piņģerots” aktieri, deju kolektīvs „Hopsani” no Igaunijas. Aicinājums līdzi ņemt piemiņas svecīti. Ieeja uz koncertu bez maksas;

pulksten 22.00 zaļumballe kopā ar grupu „Ķirmji”. Ieejas maksa 3.00 EUR.

Lietus laikā koncerts un balle tautas namā „Kalnagravas” !
Darbosies kafejnīca.
Informāciju iesūtīja: Sarkaņu pagasta tautas nama „Kalnagravas” vadītāja Valda Kļaviņa
Mob.tālr.: 00 371 29424739.

Ievietoja:
Inga Arāja____________________________________________________________________________________________________
VĒSTURES ATKĀPE

BALTIJAS CEĻŠ - CILVĒKU ĶĒDE TRĪS VALSTU VIENOTIEM CENTIENIEM PĒC BRĪVĪBAS

1939.gada 23.augustā Padomju Savienības un Vācijas ārlietu ministri - Vjačeslavs Molotovs un Joahims fon Ribentrops, pildot savu vadoņu Staļina un Hitlera pavēli, - parakstīja līgumu, kas ietekmēja Eiropas un visas pasaules likteni. Šis pakts un tā slepenie papildprotokoli noteica Padomju Savienības un Vācijas ietekmes sfēras un noveda pie Otrā pasaules kara uzsākšanas, kā arī pie triju Baltijas valstu - Igaunijas, Latvijas un Lietuvas - okupācijas.

50 gadus vēlāk, 1989.gada 23.augustā trīs nācijas pie Baltijas jūras pārsteidza visu pasauli, sadodoties rokās un kopīgi pieprasot Molotova-Ribentropa pakta slepeno papildprotokolu publisko atzīšanu un Baltijas valstu neatkarības atjaunošanu. Vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, izveidojot 600 km garu ķēdi no Tompea pils pakājes Tallinā līdz Ģedimina torņa pakājei Viļņā, pa ceļam šķērsojot Rīgu un Daugavas upi un radot vienotību trīs valstu centienos pēc brīvības. Baltijas ceļu organizēja visu Baltijas valstu nacionālās kustības: Igaunijas Tautas fronte Rahvarinne, Latvijas Tautas fronte un Lietuvas Reformu kustība Sajūdis.

Baltijas ceļš ieviesa nozīmīgas izmaiņas pasaules vēsturē. Tas bija iespējams vienīgi caur cilvēku vienotību un kopīgu paļāvību, kuru pauda ikviens cilvēks kopējā mērķa sasniegšanai. Iespaidīgais nevardarbīga protesta un solidaritātes paušanas akts kļuva par miera kultūras dzīvu piemēru, nodrošinot pieeju informācijai un novedot pie līguma slepeno papildprotokolu un tā parakstīšanas seku pasaules vēsturē atzīšanas. Tas palielināja Igaunijas, Latvijas un Lietuvas nacionālās pašnoteikšanās iespējas un veicināja demokrātisko kustību darbību Padomju Savienības teritorijā. Trīs Baltijas valstis veiksmīgi atjaunoja savu brīvību mierīgā ceļā, radot precedentu, kuram sekoja, un cerams, arī sekos, citas valstis - cilvēcīguma uzvaru par totalitārismu.

Baltijas ceļš bija fenomens, kurš parādīja, kā trīs mazas valstis - Baltijas valstis - neskatoties uz nāciju dažādību, radīja starpkultūru garīgo vienotību kā valstu iekšienē, tā arī starp valstīm kopējā mērķa sasniegšanas vārdā - pārvarēt Otrā pasaules kara sekas un iznīcināt totalitāro režīmu. Baltijas ceļš ir vēsturisks simbols, kurš dzīvo cilvēces kolektīvajā atmiņā, veicinot sapratni par solidaritātes un vārda brīvības nozīmi un vērtībām.


Avots http://www.balticway.net/index.php?hl=lv 
   
 
 
© 2008-2022 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Piekļūstamības paziņojums