PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Par mūziķiem pirms koncerta... Liepājas simfoniskais orķestris Madonā 26.septembrī. „Bēthovens un Liepājas koncerts”

Ar unikālu koncertprogrammu, kurā līdztekus Vīnes klasikas un romantisma ģēniju opusiem klausītāju ausis un sirdis skars latviešu komponista - jubilāra Viļņa Šmīdberga jaundarbs „Astotais Liepājas koncerts vijolei un orķestrim”, Liepājas Simfoniskais orķestris dodas pie saviem klausītājiem visā Latvijā.

PAR KONCERTPROGRAMMU

„Ideja radīt vijoļkoncertu komponistam bijusi jau vairākus gadu desmitus, un Liepājas Simfoniskā orķestra piedāvājums radīt koncertu izcilajai latviešu vijolniecei, Lielās Mūzikas balvas laureātei Ilzei Zariņai ir ļāvis šo sapni piepildīt,” apgalvo Uldis Lipskis.

Koncerta programmu vainagos Ludviga van Bēthovena leģendārā simfonija Nr.3 „Heroiskā”.

Ir vērts vēlreiz sastapties ar šo populāro mūziku tieši maestro Atvara Lakstīgalas lasījumā. Liepājas Simfoniskā orķestra galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas studijas pie Eiropā atzīta vācu profesora Luca Kēlera un spilgtais L. van Bēthovena 5.simfonijas lasījums Liepājā 2013.gadā vedina domāt, ka mūs šajā programmā gaida patiesi augstvērtīgs mūzikas baudījums.

PAR MŪZIĶIEM

ILZE ZARIŅA
ir Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) koncertmeistare, viena no Latvijas ievērojamākajām solovijolniecēm, aktīva kamermūziķe, Lielās mūzikas balvas 2011 ieguvēja kategorijā „Par darbu ansamblī”.

No 1996. līdz 1997.gadam Ilze strādāja Bergenas simfoniskajā orķestrī. Pēc atgriešanās Latvijā Ilzi aicināja par koncertmeistari Normunda Šnē vadītajā orķestrī „Rīgas kamermūziķi”. 2006.gadā Ilze kļuva par jaundibinātā orķestra „Sinfonietta Rīga” koncertmeistari. Līdztekus darbam Rīgā mūziķe visu šo periodu palaikam viesojās Liepājas Simfoniskajā orķestrī, līdz galu galā 2007.gadā pārnāca uz LSO pastāvīgā darbā.

Ilze Zariņa muzicējusi arī Rīgas Festivāla orķestrī un kamerorķestrī „Kremerata Baltica”. Jau kopš skolas gadiem kā soliste uzstājusies ar teju visiem Latvijas orķestriem. Viens no mūziķes mīļākajiem radošās izpausmes veidiem ir kamersastāvi. Ilze uzstājusies ar mammu Ievu Zariņu, Juri Žvikovu, Sergeju Osokinu, Kristīni Grifinu, trio un kvartetos ar Agnesi Kanniņu-Liepiņu, Arigo Štrālu, Dianu Ozoliņu un citiem kolēģiem. Ilze Zariņa bijusi Andra Vecumnieka Vijolkoncerta solopartijas pirmatskaņotāja. Ansambļos un solo ar klavierēm (Indras Rišes „Ainava miglā”) piedalījusies vairāku CD ieskaņošanā.

2009.gadā Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla laikā mūziķe saņēma „Latvijas Krājbankas” balvu par ieguldījumu darbā ar Liepājas Simfonisko orķestri.

Ilze Zariņa piedzima mūziķu ģimenē, viņas tēvs ir slavenais vijolnieks Valdis Zariņš, ilggadējs LNSO koncertmeistars un ievērojams solists. Vijolspēli Ilze sāka apgūt četru gadu vecumā. No 1984. līdz 1997.gadam Ilze mācījās Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Romana Šnē, savukārt JVLMA absolvēja pēc studijām Jura Švolkovska klasē.

LIEPĀJAS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS ir Baltijas valstu senākais līdz mūsdienām strādājošais simfoniskais orķestris; Latvijas mērogā - joprojām vienīgais profesionālais orķestris ārpus Rīgas. Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) koncertdarbība ziemas sezonas laikā norit galvenokārt Liepājas Latviešu biedrības namā. 2013.gada rudenī ar milzu panākumiem tika uzņemta orķestra galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā notikusī rudens turneja ar koncertiem Jelgavā, Cēsīs, Balvos, Rēzeknē un Daugavpilī. 2014.gada pavasarī orķestris sadarbībā ar koncertzāli „Lielais dzintars” rīkoja „Kurzemes tūri” orķestra galvenā viesdiriģenta Luca Kēlera vadībā un sadarbībā ar Rundāles pili un Imantu Lancmani izveidoja koncertciklu „Liepājas skaņas Rundāles pilī”.

2010.gadā ar LSO iniciatīvu atjaunota festivāla „Liepājas vasara” simtgadīgā tradīcija - LSO piedāvā gan simfoniskos, gan kamermūzikas koncertus, kuros orķestra mūziķi labprāt slīpē saspēles prasmes mazākās koncertvienībās nekā orķestris. Bez LSO piedalīšanās nav iedomājams „Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts”, kas notiek Rīgā ik janvāri.

Liepājas Simfoniskā orķestra sevišķas uzmanības lokā ir Latvijas komponistu mūzika un Latvijas skaņražu daiļrades veicināšana. Pēdējo sezonu laikā publikas un speciālistu vērtējumam nodoti pirmie koncerti LSO ierosinātajā monumentālajā koncertciklā „12 Liepājas koncerti”. Pirmo četru Liepājas koncertu autori ir Andris Dzenītis, Kristaps Pētersons, Rihards Dubra, Ēriks Ešenvalds. Pianisma zvaigžņu festivālā 2014 tika pirmatskaņoti Andra Vecumnieka un Santas Ratnieces sacerētie Liepājas koncerti, savukārt 2014.- 2015.gada koncertsezonas atklāšanas koncertā skan Ventspilī dzimušā rīdzinieka Viļņa Šmīdberga komponētais Liepājas koncerts. Koncertzāles „Lielais dzintars” atklāšanas brīdī plānots ieskaņojumu veidā prezentēt publikai visus 12 Liepājas koncertus.

LSO mūžs aizsākās 1883.gadā ar pirmās Baltijas filharmonijas dibināšanu. Pēc Otrā pasaules kara orķestra darbība tika atjaunota 1947.gadā Liepājas mūzikas vidusskolas paspārnē tās ilggadējā direktora un diriģenta Valda Vikmaņa vadībā. Viņš bija orķestra diriģents un vadītājs līdz 1987.gadam. Jauns vēstures posms pavērās 1986.gada nogalē, kad orķestris ieguva profesionāla orķestra statusu kā patstāvīga vienība. Par pirmo orķestra māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu kļuva talantīgais ļeņingradietis Mihails Orehovs, kurš strādāja ar LSO no 1988. līdz 1991.gadam.

Nozīmīgs posms orķestra vēsturē ir laiks no 1992. līdz 2009.gadam, kad tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Imants Resnis. Viņš būtiski paplašināja orķestra darbības diapazonu. Līdztekus koncertiem Liepājā, Rīgā un citās Latvijas pilsētās LSO regulāri devās arī ārzemju viesturnejās. Šajā laikā tapuši nozīmīgi ieskaņojumi Latvijas Radio, Latvijas Televīzijā un CD. Par būtisku tradīciju kļuvis Imanta Rešņa 1993.gadā aizsāktais Starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls, kurā viesojušies ap 170 pianistiem no vairāk kā 30 valstīm.

Liepājas Simfoniskais orķestris saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu 2006. Sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju. Kopš 2010.gada LSO ir valsts orķestra statusā. Atvars Lakstīgala ir orķestra galvenais diriģents kopš 2010.gada.

ATVARS LAKSTĪGALA ir Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents kopš 2010.gada un Latvijas Nacionālās operas viesdiriģents kopš 2009.gada. No 1997. līdz 2010.gadam Atvars Lakstīgala darbojās kā profesionāls mežradznieks. Starptautisku konkursu laureāts. „Lielās mūzikas balvas 2010” ieguvējs kategorijā „Par izcilu debiju”.

Latvijas Nacionālajā operā Atvara Lakstīgalas repertuārā ir operas La traviata, „Masku balle”, „Makbets”, „Toska”, „Triptihs” un „Jevgeņijs Oņegins”, arī balets „Kamēliju dāma”. 2013. - 2014.gada sezonā Atvars Lakstīgala LNO diriģē trīs jaunuzvedumus - Kristapa Pētersona operu „Mihails un Mihails spēlē šahu”, Sergeja Prokofjeva operu „Mīla uz trim apelsīniem” un baletuzvedumu „Trīs tikšanās”.

Diriģents vairākkārt sadarbojies ar profesionālo pūtēju orķestri „Rīga”. Kritika un publika augstu novērtējusi Atvara muzicēšanu pie tādu orķestru diriģenta pults kā Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris, Bari simfoniskais orķestris, Stambulas Milli Reasürans un Philharmonie Südwestfalen.

Atvars studējis maģistrantūrā Berlīnes Mākslu universitātē pie Luca Kēlera. Pirms tam mācījies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, ko absolvējis mežraga spēles (Arvīds Klišāns), pūtēju orķestra diriģēšanas (Jānis Puriņš) un simfoniskā orķestra diriģēšanas (Imants Resnis) specialitātē. Profesionālo meistarību papildinājis meistarklasēs pie Vasilija Sinaiska, Leonīda Grīna, Nēmes Jervi, Pāvo Jervi un Heinriha Šifa.

26.septembrī pulksten 19.00 Madonas pilsētas kultūras namā
Biļetes cena: 3.00 un 5.00 €.
Biļešu iepriekšpārdošana no 25.augusta.
 
Informāciju iesūtīja: Valsts SIA „Liepājas Simfoniskais orķestris” projektu koordinatore Liena Freimane.

Ievietoja:
Inga Arāja

 
 
 
© 2008-2022 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Piekļūstamības paziņojums