Šī lapa ir izdrukāta no Madona.lv
Interneta adrese:
https://madona.lv/lat/k-notikumi?fu=read&id=14464

Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs janvārī piedāvā

Aicinām apmeklēt un atklāt Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krāšņo pasauli! Šobrīd muzejā apskatāmas aizraujošas izstādes un ieplānoti dažādi pasākumi.

 IZSTĀDES 

LIELĀS ZĀLES

Līdz 2025.gada 9.februārim “Starpbrīdī”
2024. gada nogalē Madonas muzeja Izstāžu zālēs tika atklāta novadnieka, porcelāna virtuoza, mākslinieka Jāņa Roņa personālizstāde. Izstāde piedāvā unikālu iespēju iepazīt mākslinieka talanta plašumu un meistarību darbā ar porcelānu un citiem keramikas materiāliem. Izstāde “Starpbrīdī” atspoguļo Jāņa Roņa radošos meklējumus un sasniegumus dažādos keramikas materiālos – no māla un šamota līdz porcelānam, kas māksliniekam ir vistuvākais. Apmeklētājiem būs iespēja baudīt viņa radītās plastiskās formas un traukus, kas apvieno mākslas un dizaina funkcijas. Ekspozīcijā iekļauti darbi, kas tapuši gan radošās brīvības mirkļos, gan intensīvā eksperimentēšanas procesā.

FOAJĒ

Līdz 2025.gada 16.februārim “Madonna ar bērnu. Kara gads. Mans kliedziens.”

Sākoties karam Ukrainā tērpu māksliniece Ieva Ādamsone aizsāka kustību #elizas, kura pin maskēšanās tīklus Ukrainas aizstāvjiem. Lai gan tīklu pīšana un cita veida atbalsts Ukrainai turpinās, cilvēki sāk pierast pie kara. Mākslas instalācija “Madonna ar bērnu. Kara gads, Mans kliedziens.” tiek veidota kā sievietes tēls – Dievmāte, kura iemieso visu to garīgo, ētisko, humāno, kas radījumu padara par cilvēku. 

Līdz 2025.gada 12.janvārim “Pasta ceļojums: Ziemassvētku sveicieni no 20.gs.pirmās puses”

Izstādē iespēja aplūkot pagājušā gadsimta pirmajā pusē sūtītās Ziemassvētku pastkartes, kas glabājas muzeja krājumā. Apmeklētājiem būs iespēja redzēt pastkartes, kas datētas ar laika posmu no 1904. gada līdz 1963. gadam.

Laikā, kad tehnoloģijas vēl nebija tik attīstītas, Ziemassvētku pastkartes bija populārs saziņas veids, lai uzturētu komunikāciju gan ar ģimeni, draugiem, gan citiem paziņām. Katra pastkarte ir maza vēstures liecība, kas sevī nes stāstu, ļaujot nonākt tās vēsturiskajā kontekstā. Pastkaršu attēli atspoguļo ne tikai 20. gadsimta 1. puses sabiedrības vērtības un izpratni par estētiku, bet arī ikdienas dzīvi tajā brīdī. Turpretim, uz pastkartēm atrodamie apsveikumu teksti un īsās vēstules sniedz ieskatu tajā, ko cilvēki uzskatīja par svarīgu vai vērtīgu dalīties ar citiem.

MAZĀ ZĀLE

Līdz  2025. gada 2. februārim – “Madonas muzejs vakar, šodien, rīt”

Septembris ir Madonas muzeja jubilejas mēnesis, jo 20. septembrī aprit 80 gadi, kopš muzejs dibināts. 80 gadu laikā Madonas muzejs izveidojies par vienu no lielākajiem un arī krājuma bagātībā un daudzveidībā labākajiem reģiona muzejiem. Muzeju visos laikos ir veidojuši cilvēki, kas tajā strādājuši un strādā. Krājuma saglabāšana, pētniecība, izglītojošais darbs, tehniskais un saimnieciskais darbs, komunikācija ar sabiedrību, pamatdarbības, ar ko muzejnieki ikdienā nodarbojas. Izstādes uzsvars šoreiz ir uz cilvēku ieguldījumu muzeja veidošanā – krājumā, pētniecībā, sabiedrības izglītošanā, skatoties pagātnē uz vēsturi, aks ir paveikts, aplūkojot šodienas notikumus un, ar jauniešu palīdzību izveidojot nākotnes muzeju. Tādēļ būs skatāms stāsts par Madonas muzeju vakar (1944. – 2003.), muzeju šodien, 21.gadsimtā un muzeju rīt, ko izveidojuši jaunieši.

Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija”

Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

MANSARDĀ

Līdz 2025.gada martam – “Jaunieguvumi Madonas muzeja krājumā” 

Kā priekšmets vai dokuments nokļūst muzeja krājumā? Kā tas kļūst par krājuma vienību, ko muzeja speciālisti pēta, glabā un izmanto, lai runātu par vēsturi un tagadni? Ik gadu par krājuma vienībām kļūst priekšmeti un dokumenti, ko atnes kāds apmeklētājs, vai arī tas tiek atrasts vai iepirkts (tas gan notiek ļoti reti), priekšmeti tie iegūti kā dāvinājums vai kādā mērķtiecīgi veiktā ekspedīcijā. Šoreiz vēlamies atskatīties uz muzeja jaunieguvumiem, kas papildinājuši krājumu laikā no 2019.gada līdz šai dienai. Papildinātas ir visas krājuma kolekcijas: dokumenti, etnogrāfijas un sadzīves priekšmeti, tekstilijas, tēlotājmāksla, arheoloģija, fotogrāfijas un fotonegatīvu kolekcija, grāmatas, bonistika, numismātika un monētu kolekcija, parādot dažādu periodu vēsturiskos notikumus un laiku Madonas novadā, kontekstā ar Latvijas un pasaules notikumiem.

Izstāde ir kā pateicība iedzīvotājiem, kuri šajos gados papildinājuši muzeja krājumu, vēloties, lai liecības par mūsu mantojumu tiek saglabātas nākamajām paaudzēm.

ĀRPUS MUZEJA

Līdz 2025.gada 2.februārim – Aija Ozoliņa, grafikas "Logā" /Kinoteātris "Vidzeme", Tirgus iela 5, Madona

Līdz 2025.gada 8.jūnijam - Aija Ozoliņa, grafikas “Nemitīgais košums” / Madonas novada pašvaldība, Saieta laukums 1

 

IZSTĀDES IEEJAS MAKSAS

Lielās zāles
Pieaugušajiem – 1.00 EUR
Skolēniem – 0.20 EUR
Studentiem, senioriem – 0.30 EUR
Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - bez maksas

Mazās zāles
Pieaugušajiem – 0.50 EUR
Skolēniem – 0.20 EUR
Studentiem, senioriem – 0.30 EUR
Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - bez maksas

Mansards
Pieaugušajiem – 0.50 EUR
Skolēniem – 0.20 EUR
Studentiem, senioriem – 0.30 EUR
Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, Internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - bez maksas

Foajē
Izstādes foajē skatāmas bez maksas.


 PASĀKUMI 

13. – 17.janvārim / Barikāžu izzinošas nodarbības skolēniem. Iepriekšēja pieteikšanās: 64823844

15.janvārī plkst. 12.00 / Tikšanās ciklā “Dzīves un mākslas krāsās” ar mākslinieku Jāni Roni. 

20.janvārī plkst. 12.00 / Barikāžu atceres pasākums. Aicinām tikties pie ugunskura – lai dalītos atmiņās, lai uzdotu jautājumus un kopīgi pieminētu 1991.gada barikāžu laiku. 


ETNOGRĀFIJAS UN SADZĪVES PRIEKŠMETU KRĀTUVE SARKAŅU PAMATSKOLĀ

 IZSTĀDES 

Decembrī – “Sargiet savu latviešu biti!” / Fr.Galenieks/

Izstāde veltīta biškopības vēsturei un tradīcijām Madonas novadā, laika periodā no 20.gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām.

PASTĀVĪGĀS krājuma kolekcijas: 

Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam. 

IEEJAS MAKSA

Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem  - BEZMAKSAS,
skolēnu grupai – 3.00 EUR,
pieaugušo grupai – 5.00 EUR
Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997


HARALDA MEDŅA KULTŪRIZGLĪTĪBAS CENTRS “DZIESMUSVĒTKU SKOLA”

 IZSTĀDES 

No 5. decembra līdz 2025.gada 31. martam – Ievas Krūmiņas ilustrāciju izstāde "Kartupeļi"

Izstāde tapusi grāmatai "Imants Ziedonis. Minimismi." Šajā izstādē satiekas Ieva Krūmiņa, Imants Ziedonis un Haralds Mednis –  ceļotāji pa mākslas, dzejas un mūzikas pasaulēm, vedot mūs līdzi pa domās, skaņās un formās izdzīvotajām takām. Tā būs ceļošana starp gaismu un sajūtām – starp pirmā sniega kluso burvību un mākslinieka rokas pieskārienu.

Pastāvīgā ekspozīcija “Haralds Mednis”

Apmeklētāji šeit var iepazīties ar kordiriģenta Haralda Medņa (1906-2000) dzīvi, iespaidiem un iedvesmas avotiem, mīlestību pret dziesmu, kā arī sajust Dziesmu svētku burvību, klausīties kora dziesmu repertuāru, izmēģināt diriģēšanas prasmi un iejusties diriģenta tēlā, atskatīties uz Dziesmu svētku vēsturi un, protams, nekautrēties un visiem par prieku arī ko uzdziedāt.

Vienā no ekspozīcijas telpām atrodas “Dziesmusvētku skapis”, kur apkopoti Dziesmu svētku materiāli, atmiņas un dziesmas. “Dziesmusvētku skolas” mērķis ir atdzīvināt šo vēstures apvīto vietu, lai tā pulcētu visa vecuma interesentus no Latvijas un visas pasaules, izglītojot un iepazīstinot ar tik bagāto, iedvesmojošo kormūzikas, dziesmu un deju svētku kultūras mantojumu. Priecāsimies, ja mums uzdāvināsiet savas Dziesmu svētku piemiņas lietas (dziesmu grāmatas un nozīmītes).      

 PASĀKUMI  

20.janvārī plkst.18.00 / Barikāžu atceres pasākums

25.janvārī / Prāta spēles (pasākuma laiks tiks precizēts, sekojiet informācijai) 




KONTAKTINFORMĀCIJA

Madonas muzeja Izstāžu zāles
Tālr.64823844
E-pasts: muzejs@madona.lv
www.madonasmuzejs.lv

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve 
krājuma glabātāja Inese Sudāre tālr. 26579716 

H.Medņa “Dziesmusvētku skola”
vadītāja Santa Jaujeniece Tālr.28080668
E-pasts: dziesmuskola@madona.lv