Izstāde apskatāma pie Lubāna mitrāja informācijas centra (ārpusē) līdz šī gada 14. maijam. Adrese: Aiviekstes hidromezgls, Ošupes pagasts, Madonas novads.
Izstādes “Lubāns: kur satiekas daba un cilvēks” galvenais varonis ir Lubāna ezers ar savu unikālo stāstu cauri gadsimtiem. Jau kopš 19. gadsimta cilvēki mēģinājuši valdīt un iekarot Lubānu, nosusinot un veidojot dambjus. Lubāna krastus ietver 36 km gari dambji, un tas ir vislielākais iedambētais ezers Eiropā. Ezers ir daļa no dabas lieguma “Lubāna mitrājs”, kas iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā Natura 2000 un atbilstoši Ramsāres konvencijas kritērijiem noteikts kā starptautiskas nozīmes mitrājs.
Stāsta Ilze Priedniece, projekta LIFE GoodWater IP koordinatore Latvijas Dabas fondā: “Lubāna ezers ir īpašs ar savu sarežģīto vēsturi – agrāko varenību, milzīgajiem pārveidojumiem, kas veikti, lai ezeram atkarotu zemi, kā arī dabas daudzveidību, kas radusi patvērumu Lubāna mitrājā arī mūsdienu apstākļos. Izstāde plānota kā atskats vēsturē, kas liek aizdomāties par dabas un cilvēka mijiedarbību cauri laikiem. Tā domāta ikvienam, kam interesē Lubāna mitrāja daba un vēsture.”
Lielformāta ceļojošo izstādi izveidoja Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar projekta LIFE GoodWater IP partneriem, Lubānas tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centru, Lubāna mitrāja informācijas centru, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Vides un ūdenssaimniecības katedras arhīvu, kā arī Latvijas Nacionālo arhīvu. Izstāde veidota projekta LIFE GoodWater IP ietvaros ar Eiropas Savienības LIFE Programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.
Ziņu sagatvoja: Vija Kurpniece, Latvijas Dabas fonda aktivitāšu koordinatore, vija.kurpniece@ldf.lv, mob.: 26472306;
Ziņu ievietoja: Agnese Kruste, Lubāna mitrāja informācijas centra konsultante, lubanamitrajs@gmail.com, mob.: 29234956