7. maijā pārgājiens notiks divos laikos: plkst.11.00-13.30 un 14.00-16.30. Pastaigā ikviens varēs atklāt Krākas avotu takas sūnaugu pasauli bioloģes, sūnu ekspertes Līgas Strazdiņas pavadībā.
Dalībnieku skaits pasākumā ir ierobežots, aicinām pieteikties līdz 3. maijam, aizpildot https://bit.ly/3LYBGKj. Tikšanās vietas koordinātas tiks paziņotas katram dalībniekam individuāli. Interesentiem jārēķinās ar 2 stundas garu pastaigu ~2,3 km garā takā paugurainā apvidū. Iesakām izvēlēties ērtu un laikapstākļiem piemērotu apģērbu, apavus, līdzi ņemt lupu, siltu tēju un ko ēdamu.
Lielāko daļu dabas rezervāta teritorijas klāj mežs. Dažādie augšanas apstākļi nodrošina dzīves vidi daudzām bieži sastopamām un vairākām retām augu sugām, piemēram, šaurlapu lakacim, meža silpurenei, melnajai dedestiņai. Īpatnējie apstākļi upju un ezeru krastos un purvainās vietās nodrošina dzīves vidi tādām sugām kā Sibīrijas mēlziede, dižā aslape, Lēzeļa lipare un rūsganā melncere. Arī pļavu flora ir daudzveidīga: smaržzāle, vizulis, gaiļbiksīte, dzirkstelīte, lipīgā sveķene, vīgrieze, Ziemeļu madara, pļavas vilkmēle utt.
Krustkalnu dabas rezervātā kopumā konstatētas ap152 putnu un 40 zīdītājdzīvnieku sugas. Te ir samērā lielas baltmugurdzeņa, trīspirkstu dzeņa un mežirbju populācijas, visai bagāta arī nakts plēsīgo putnu fauna (meža pūce, urālpūce, apodziņš, ausainā pūce). Ūdri, āpši, jenotsuņi, lapsas, meža caunas un zebiekstes rezervātā ir sastopami pastāvīgi.
Jauktie lapu koku meži ar bagātīgo sīkkrūmu segumu, purviņi pakalnu ieplakās, upju krasti un bebru nogāztās apses, kā arī pieguļošās lauksaimniecības zemes ir ļoti piemērotas uzturēšanās vietas pārnadžiem – aļņiem, meža cūkām un stirnām. Meža ezerus kā barošanās vietas iecienījušas vairākas sikspārņu sugas: rūsganais vakarsikspārnis, ziemeļu sikspārnis u.c.
Krākas avotu takā atļauts uzturēties ierobežotu laika periodu (1.maijs līdz 31.oktobris) un tikai kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku vai ar izsniegtu rakstveida atļauju.
Pasākumu rīko Dabas aizsardzības pārvalde Eiropas Savienības LIFE programmas projekta LIFE FOR SPECIES - “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” (Projekta Nr. LIFE19 GIE/LV/000857) ietvaros.
Ilze Reinika,
Dabas aizsardzības pārvaldes
Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas Mediju attiecību eksperte
Tel. 26421296, e-pasts: ilze.reinika@daba.gov.lv