PIESAKIES KULTŪRAS JAUNUMIEM

Sarkaņu pagasta amatierteātris „Piņģerots”

iesūtīts: 2010.02.05 15:56
„Laimīgs ir nevis tas, kurš spēj saņemt vai dabūt, bet gan tas, kurš spēj dot citiem. Paejies cilvēkiem pretī un dalies tajā, kas jums ir! Tā viedi runājis Ogo Mandino. Teātra spēlēšana-viens no došanas variantiem. Tāpat kā dziesmas vai dejas baudījums. Dāvana devējam un ņēmējam. Bagāti top abi. Sarkanieši, kā jau latvieši visos laikos un visās pasaules malās, bijuši un vēl joprojām ir teātrmīļi- gan skatītāji, gan spēlētāji, ja vien atrodas kāds, kurš spēj saaicināt, ieinteresēt, iedrošināt un izvadīt spēlētgribētājus cauri skatuvēs dzīves „Džungļiem”. Un šis „kāds”- režisors- vecos un ne tik vecos laikos, visbiežāk nācis no skolotāju vidus, retāk ar speciālo izglītību. Taču tas nav bijis šķērslis iestudēt vērienīgus un nopietnus uzvedumus”.  Režisore Gunta Apele.

Teātra spēlēšana bija aizsākusies jau cara laikā. Vecākā bilde, kas saglabājusies, varētu būt ap 1900 gadu. 2006. gadā Sarkaņu teātris svinēja savu simtgadi, un pēc teātra aktieru un skatītāju ieteikuma ieguva nosaukumu „Piņģerots”.
    No 1998. gada teātri vada Gunta Apele. Aktieru muzikālās dotības un dejiskums ļauj izrādēs bagātīgi izmantot dziesmas un dejas.
    Ļoti atzinīgi skatēs un festivālos novērtēta 2005. gadā iestudētā H. Paukša luga „Piedod, Bokačo, ja vari”, kas rajona amatierteātru skatē ieguva labākās izrādes titulu.

Tikpat labi novērtētas gan no skatītāju, gan profesionāļu puses ir pēdējos gados iestudētās dzejas izrādes- Pētera Jurciņa dramatiskā poēma „Redz, kur dvēselīte skrien” un 2008. gadā tapusī dzejas izrāde Aivars Aivieksts „Gaisma logā”, kas pirmizrādi piedzīvoja dzejnieka jubilejas mēnesī novembrī un bija teātra dāvana novadniekam 65 gadu jubilejā. „Gaisma logā” ir visvairāk spēlētā Sarkaņu amatierteātra izrāde. Tā ceļu pie skatītājiem mērojusi 33 reizes. Ar Madonas puses dzejnieka daiļradi un sarkaniešu aktieru sniegumu iepazīstinot skatītājus visdažādākajās Latvijas vietās. Teātris ar savu līdzdarbošanos kā allaž kuplina lielākos pagasta svētkus-Lieldienas, Jāņus, pensionāru pasākumus u.c.

2011. gada nogalē amatierteātris iestudēja uzvedumu „ Notikums mežā” , kas ir pasaku luga un labi iederas gan bērnu gan pieaugušo pasākumos. Izrādi krāšņāku dara režisores Guntas gatavotie tērpi.

2012./2013. gada sezonā amatierteātris „ Piņģerots” iestudē Jāņa Grota dzejas kompozīciju, kas ceļu pie skatītājiem sāks pirms ziemassvētkiem un Dzintras Žuravskas lugu „ Aizejot neaizcērt durvis” . Šai izrādei pirmizrāde plānota 2013. gada pavasarī.

Abi šie iestudējumi papildinās amatierteātra repertuāru, kurā pašlaik ir:

 Pasaku luga „ Notikums mežā”

 H. Pauša viencēlieni „ Piedod, Bokačo, ja vari” un „ Skatītāji”

Foto-pēc uzveduma " Notikums mežā" 2011. gada decembrī  KALNAGRAVĀS