Strūves ģeodēziskā loka punkta “Nesaules kalns” atjaunošanas pasākums

iesūtīts: 2019.08.23 09:13
22. augustā Aronas pagastā, Madonas novadā, notika valsts nozīmes industriālā pieminekļa – Strūves ģeodēziskā loka punkta “Nesaules kalns” – atjaunošanas pasākums, piedaloties Aizsardzības ministrijas parlamentārajam sekretāram Mārtiņam Staķim.

Strūves ģeodēziskā loka punkta “Nesaules kalns” atklāšana notiek starpvalstu sadarbības projekta “Strūves maršrutu tīkls” ietvaros. Projekta aktivitātes norisinās no 21. līdz 23. augustam Ērgļu, Madonas un Cesvaines novados, sniedzot iespēju iedzīvotājiem apmeklēt trīs Strūves ģeodēziskā loka punktus – Sestu-kalns (Ziestu kalns),  Gaissa-kalns (Gaiziņš) un Nessaule-kalns (Nesaules kalns), piedalīties izzinošā konferencē par Strūves ģeodēziskā loka vēsturi Latvijā, Strūves monētu kaltuves atklāšanā u.c. 

“Nesaules kalns” ir otrais Strūves ģeodēziskā loka punkts Latvijā, kura atjaunošanā piedalījusies Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra. Pirmais Latvijā atjaunotais Strūves loka punkts “Arbidāni” atrodas Sēlpils pagastā, Salas novadā un tas tika atklāts pagājušā gada septembrī. 

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla 19. gadsimta ģeodēzisko uzmērījumu sistēma zemes izmēru un formas noteikšanai, kas tiek uzskatīta par vienu no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām. Laikā no 1816. līdz 1855. gadam to īstenoja Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Tenners. 

Strūves loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras, un uz zemes virsmas atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem, kuri šķērso desmit valstu – Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Ukrainas un Moldovas – teritorijas.

Ģeodēziskais loks tiek definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas ķēdes garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas. 

2005. gadā Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko mērījumu sistēma un izcila zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti.

Pasaulē Strūves ģeodēziskais loks ir vienīgais kultūrvēsturiskais piemineklis, kas šķērso 10 valstu teritoriju un nav identificējams pēc nacionālas kultūras pazīmēm. Latvijā tas šķērso 11 pašvaldības Vidzemes un Zemgales reģionā.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ir vadošā iestāde valsts politikas īstenošanā ģeodēzijas, kartogrāfijas un ģeotelpiskās informācijas jomā. Tās galvenie uzdevumi ir ģeodēziskās atskaites sistēmas izveides uzraudzība un koordinēšana, kā arī globālās pozicionēšanas bāzes staciju sistēmas izveide un uzturēšana. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra uzmēra valsts robežu, iegūst, sagatavo un atjaunina ģeotelpiskās informācijas pamatdatus civilām un militārām vajadzībām – valsts ģeodēzisko informāciju, ortofoto kartes, topogrāfiskās kartes un Vietvārdu datu bāzi.


FOTO.

VIDEO.


Informāciju sagatavoja: Vita Briže
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv
Pārsūti Draugiem.lv Pārsūti Facebook Pārsūti Twitter Pārsūti LinkedIn
© 2008-2024 Madonas novads. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Datu privātuma politika · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes · Piekļūstamības paziņojums